З’явилися обмеження в експорті соняшникової олії з України

23.04.2021

Україна – один з головних експортерів соняшникової олії на світовому ринку. У поточному році очікується досить масштабне виробництво цього продукту – до 5,92 млн тон. При цьому внутрішній ринок споживає лише 400 тисяч тон олії, а раніше виставлена межа експорту складала 5,52 млн тон.

Щоб узабезпечити споживача, Міністерство економіки, промисловості та сільського господарства, яке сьогодні представляє міністр Ігор Петрашко, разом з асоціацією «Укроліяпром» підписали меморандум, згідно з яким, максимальний об’єм соняшникової олії для експорту в цьому маркетинговому році не повинен перевищувати 5,38 млн тон, а це на 0,14 млн тон менше встановленого раніше обмеження.

Незважаючи на деяку жорсткість приписів меморандуму, розширити його межі може Додаток 1. У завіреному тексті основного документу вказано, що граничні обсяги експорту можуть мінятися залежно від попиту-пропозиції – для цього необхідно буде підписати Додаток 1, після чого нові показники планують щомісячно переглядати.

На сайті Міністерства економіки уся актуальна інформація про підписання меморандуму вже є. Сам же міністр пояснив таку дію прагненням урівноважити ринок, заспокоїти внутрішнього споживача й одночасно з цим забезпечити продовольчу безпеку і стабільність цін на соняшникову олію. Але в цій ситуації не можна забувати і про договірні зобов’язання між Україною і країнами-імпортерами. Встановлена норма дозволить зберегти імідж і на цьому терені.

Підписання меморандуму зв’язують також і зі стрімким стрибком цін на соняшникову олію на внутрішньому ринку, і з тим, що в поточному маркетинговому році вже експортовані близько 3,52 млн тон олії. Обмеження діє до першого вересня 2021 року, а що буде далі – доки невідомо.

Порівнюючи показники минулого і цього року, відразу впадає у вічі приголомшуюче зниження експорту: в 2020 році було продано 6,9 млн тон соняшникової олії.

Меморандум не залишив осторонь і міжнародні організації, що висловлюються категорично проти таких різких обмежень. Наприклад, Європейська бізнес асоціація згадала випадок в Україні, який стався десять років тому, і застерегла від «минулих помилок». Мається на увазі, що в 2010–2011 роках через введення квот наша країна втратила 1,9–2,6 млрд доларів.