Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Зростання цін на українську пшеницю сповільнилося

22.10.2021

Зростання експортних цін на українську пшеницю після двотижневого зростання на базисах FOB і СРТ-порту помалу почало зупинятися. На думку ряду експертів, повернення до цін минулого місяця навряд чи варто чекати, і поки що йдеться саме про призупинення зростання.

При цьому ситуація розвивається на тлі стрибків цін на світових майданчиках, стриманих продажів з боку аграріїв і деякого зміцнення національної валюти. В середньому за останні два тижні вартість української пшениці збільшилася на 25-30 гривень за одну тонну й досягла в чорноморських портах вартості в 300-315 доларів (FOB).

Поки що можна спостерігати деякий дисбаланс попиту і пропозиції. Так, ціна попиту на українську пшеницю з протеїном 12,5 і гарантією постачання не пізніше середини листопада складає майже 8 140 гривень за одну тонну, тоді як вартість пропозиції складає не менше 8 240 — 8245 гривень за тонну.

І хоча світовий попит трохи впав, проте на внутрішньому ринку вартість пшениці третього класу з самовивезенням, навпаки, зросла на 45 гривень, а вартість пшениці четвертого класу зросла на 37 гривень. При цьому, за даними ІА «АПК-Інформ», за вересень з українських портів на експорт відправилося близько 5,5 млн тонн зернових культур, що на 16% (майже на 1 млн тонн) менше, ніж у серпні, коли було відвантажено близько 6,5 млн тонн. В той же час доля пшениці у вересні склала 4,25 млн тонн, що приблизно на 2% перевищує серпневі показники.

Постачання кукурудзи і ячменю за рубіж також скоротилися — майже в 2,5 рази (на 0,15 млн тонн) і у 1,8 разів відповідно.

На першому місці по відвантаженню зернових культур цього місяця традиційно знаходиться Миколаївський морський порт, звідки за рубіж відправилися майже 2 млн тонн вантажів. Друге місце у Чорноморська (1,3 млн тонн), а третє місце з невеликим відривом завоював порт Південний з показником у 1,1 млн тонн відвантажених зернових.

Якщо говорити про напрямок відвантажень пшениці, то тут основним імпортером стала Індонезія, куди пішло понад 760 тис. тонн. Основні об’єми кукурудзи попрямували до Бельгії (це майже 85 тис. тонн), а найбільше ячменю відправилося до Китаю (майже 545 тис. тонн).

За даними Госстату, на початок жовтня запаси зернових і зернобобових культур в Україні склали 20 млн тонн, що на 4,5 млн тонн вище за торішні показники за аналогічний період. Доля пшениці тут складає 14,5 млн тонн (удвічі більше, чим минулого року). Чи почнуть ціни знижуватися на тлі таких показників, поки не зрозуміло, і залишається лише чекати повідомлень аналітиків ринку.