Зростання цін на добрива загрожує врожаю кукурудзи

15.10.2021

Бразилія давно вважається сільськогосподарською наддержавою й найбільшим у світі експортером сої та кукурудзи. Щорічно їй необхідно закуповувати близько 75-80% добрив, але стрімке зростання цін на них і, що ще гірше, обмеження й затримка постачань можуть зрештою негативно вплинути на врожайність. Якою буде ситуація наступного року, бразильські фермери не знають.

Зазвичай бразильські аграрії купують добрива за декілька тижнів до висівання кукурудзи, проте у зв’язку із вже систематичним обмеженням постачань закупівля стала робитися раніше. Швидко зростаючі ціни на добрива вимагають готуватися до березневих посівів щонайменше за півроку.

Ситуація з посівною у Бразилії дуже цікава: завдяки клімату місцеві фермери приступають до посіву кукурудзи сафрінья відразу ж після збору врожаю сої, ще в першому кварталі. Традиційно великий врожай кукурудзи майже повністю вирушає за рубіж, знижуючи загальносвітові ціни. Другий врожай допомагає трохи ослабити інфляцію і зростання споживчих цін, проте проблеми з бразильською економікою останні п’ять років лише зростають.

На даний момент контракти на постачання добрив підписали вже близько 45% фермерів, і подібний попит яскраво відображає дефіцит, що склався у світі. Ціни на добрива для кукурудзи ростуть, а разом з ними й занепокоєння фермерів, що до початку березня, коли треба буде саджати новий врожай, його просто не буде. Ситуація посилюється тим, що навіть незважаючи на підписані раніше контракти на купівлю добрив вони ще виготовлені.

Пояснюється це банальним скороченням виробництва в Китаї, звідки й приходить основна частина усіх добрив, що в свою чергу викликане зростанням цін на енергоносії. Внаслідок цього не лише Бразилія, але й інші країни-експортери кукурудзи наступного року можуть стикнутися з ризиком нестачі добрив і скороченням врожайності.

Спотові ціни на фосфорні добрива у Бразилії за останній рік виросли в два з половиною рази, а калійні та карбамід — потроїлися. І усе це при тому, що купівля добрива не гарантує, що товар відразу ж відправиться покупцеві. Багато бразильських фермерів заявляють, що не хочуть ризикувати, вимушені відмовлятися від добрив й мають намір саджати березневу кукурудзу взагалі без них, навіть розуміючи, що новий врожай буде зовсім не таким, як міг би. По підрахункам аналітиків, в цьому випадку втрата врожаю складе щонайменше 30%.