Ми працюємо! Актуально на 28 Березня

Зерновий коридор: докладний огляд ситуації

17.10.2022

Експорт агропродукції – актуальна проблема для всіх українців та й не лише для них. Якщо ми маємо проблему економіки, то перед іншими країнами постала реальна загроза голоду. Чи справляється із ситуацією зерновий коридор і чи будуть створені всі умови, щоб вивозити поточний та майбутній урожай було безпечно?

До війни український експорт агропродукції активно розвивався та сприяв притоку валюти, чому сприяла розвинена портова інфраструктура. Все це дозволяло підтримувати стабільність гривні, дозволяло розвиватися і українським аграріям, і наземним транспортним компаніям, і морським перевізникам. Сьогодні ситуація чи не критична.

2021 року Україна відправляла зернові в 110 країн. 82% поставок припадали на Азію та Африку, з них 21% – до Китаю. Початок російського вторгнення суттєво ускладнив цей процес. І хоча експерти зазначають, що вже далеко не та панічна ситуація, що спостерігалася на початку війни, проте проблеми з експортом зерна зберігатимуться ще довгий час, аж до закінчення боїв.

Українські перевізники адаптувалися до нових умов. Та й у Європі вже встигли вжити заходів, запропонувавши допомогу власних логістичних компаній. Наприклад, значно покращилася робота портів Дунаю, завдяки чому експорт агропродукції з України трохи стабілізувався.

Багато в чому вирішити ситуацію вдалося і завдяки тиску ООН та зерновій ініціативі. Переговори були складними, але дали свій результат. Тривалість угоди становить 120 днів, але турецькі дипломати як одні з учасників переговорного процесу вважають, що надалі угоду вдасться продовжити. Або війна до цього часу закінчиться поразкою Росії, і окупаційні війська підуть, а Чорне та Азовське море будуть розблоковані.

За інформацією Мінінфраструктури, станом на 3 жовтня з українських портів уже вдалося відправити 261 судно із продовольством для Азії, Європи та Африки. Такі відправки відбуваються майже щодня.

Як повідомляють у Мінагрополітики, з 1 серпня по 30 вересня було вивезено понад 5,5 млн тонн зерна. Примітно, що курс відправлення української агропродукції дедалі більше наближається до довоєнної – 72% для Африки, Близького Сходу, Південно-Східної Азії та Туреччини. Доступні канали експорту дозволили відправити за кордон сумарно 7 млн тонн агропродукції. За збереження такого обсягу ми цілком зможемо реалізувати врожай 2022 року.