Зеленський знизив ставку по ПДВ для аграріїв з 20 до 14%

25.02.2021

Зеленський підписав закон про зниження ставки ПДВ для аграріїв. Тепер це значення складатиме не 20, а лише 14%.
Законопроект передбачає зниження ставки ПДВ для значного переліку сільськогосподарської продукції: цукрового буряка, пшениці, вівса, ячменю, насіння льону, соняшнику, рапсу й інших масляних рослин, живої худоби (свині, корови), кукурудзи та сої. Виключенням з правил будуть операції, які звільняються від ПДВ повністю. До числа таких відноситься ввезення чистокровних тварин (коні, корови, свині, нетелі) або генетичного матеріалу таких тварин (бичача сперма, ембріони тощо).

Планується, що новий закон поліпшить конкурентоспроможність сільського господарства, притягне нових інвесторів і підніме рівень аграрної сфери загалом. Особливо актуально це в нинішніх умовах міжнародної конкуренції, коли фермери з Європейського Союзу і Америки мають набагато більші дотації. Окрім іншого, законопроект, який запропонувала Верховна Рада ще 17 грудня 2020 року, сприяє зменшенню витрат з державного бюджету. Зменшення ставки ПДВ також може забезпечити учасникам аграрної сфери однакові умови для розвитку і ведення бізнесу. Подібна ситуація зможе вивести стосунки з Європейським Союзом на якісно новий рівень і улагодити співпрацю з міжнародними партнерами. На парламентському засіданні цей проект підтримали 255 народних депутатів, хоча ще в 2019 році депутати мали намір ввести обов’язкову плату в шість тисяч гривень для усіх малих аграріїв. Така сума повинна була виплачуватися за кожен гектар фермерської землі незалежно від прибутковості бізнесу.

Зниження ставки ПДВ може вивести з тіні деякі схеми махінації, які проводилися з метою зменшення збитковості. Це стосується тих ситуацій, коли фермери зменшували звіти про врожайність (саме за об’єм врожаю і нараховується ПДВ), а різницю реалізовували таємно і включали отриманий засоби у бухгалтерські документи. Зараз, коли відсоток податку знижено, потреби в незаконних маніпуляціях більше немає, і увесь урожай можна фіксувати на паперах. Тобто законопроект сприяє більшій легалізації сільського господарства.
На думку самих аграріїв, законопроект може додати декілька проблем. По-перше, великі компанії, які будують елеватори й постійно оновлюють сільгосптехніку, не зможуть належним чином виплачувати інвестиційні кредити. Такі обставини збільшать термін окупності і в довгостроковій перспективі погіршать умови інвестування. По-друге, в умовах низької врожайності (наприклад, в рік із посухою), буде складно урівноважити суми відшкодування ПДВ і його сплати. Таким чином, все більше фермерів перейдуть «в тінь».