Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Закупівельні ціни на рапс продовжують падати

16.07.2021

Міжнародний ринок значно впливає на ситуацію в Україні – не стала виключенням і ситуація з олійними культурами, зокрема рапсом. Несподіване зниження світових цін на рослинні олії призвело до тиску на дистриб’юторів усередині країни. З невеликим запізненням, але закупівельні ціни на рапс і соняшник за три останні тижні впали на 15–20% адже за колишньою вартістю експорт був вже неможливий.

У аграріїв все взаємопов’язано. По-перше, хоча сьогоднішня погода в Україні всіляко сприяє розвитку посівів рапсу, проте через низькі температури та дощі, які були на самому початку літа, дозрівання культур ще не настало, і збір врожаю планується на пару-трійку тижнів пізніше, ніж минулого року.

По-друге, форвардні ціни в українських портах на постачання рапсу знижуються через паралельне падіння вартості соняшнику. На сьогоднішній момент різниця складає 4–5 тисяч грн за тонну (14–15 тисяч зараз проти 18–19 тисяч грн у червні).

Усе це «посилюється» встановленням гарної погоди із США, де очікується небувалий врожай – це значно знижує світові ціни на сою та соєву олію. У сусідній Канаді також очікується спекотна погода, й посіви каноли у свою чергу впливають на формування ціни на рапс. Так, на біржі Чикаго липневі ф’ючерси на канолу знизилися на майже 14%, до 602 доларів за тонну.

Цікава ситуація у Франції: європейське агентство MARS підняло прогноз врожайності рапсу в ЄС з 3,21 до 3,23 тонни з гектару, не беручи до уваги дещо плачевну ситуацію з цією культурою в цій країні. Уперше за п’ять років середній показник буде таким високим. Якщо, звичайно, буде.

Разом з цим серпневі ф’ючерси на рапс на паризькій Euronext піднімаються вже третій день і сьогодні досягли відмітки в 495 євро за тонну. В цілому за тиждень вони втратили майже 0,9% своєї вартості. А ось якщо розглядати ціну не в євро, а в долларах, то за цей же час через зниження курсу євро в доларовому еквіваленті вони втратили усього 1,7%. Цікава ситуація для трейдерів!

Прогнози майбутнього врожаю рапсу в Україні в 2021 році цілком оптимістичні – його об’єми будуть приблизно такими ж, як і у минулому. Проте якщо з канадською і австралійської канолою не станеться чогось екстраординарного (якщо їх врожай і подальші продажі не будуть такими значними), то ціни на рапс нормалізуються й незабаром підуть вгору.