Якою буде ціна на гектар землі в Україні

05.03.2021

Міністр аграрної політики і продовольства України Роман Лещенко повідомив, що цього літа вартість гектара землі сільськогосподарського призначення значно зміниться.

Очікується, що вже з 1 липня ціна одного гектара досягне 2 000 доларів, але підвищеного попиту на продаж землі при цьому не станеться. За словами міністра, зараз оренда одного гектара складає приблизно 150 доларів і поступово ця сума збільшується. «Я переконаний, що вартість гектара української землі зовсім скоро підніметься до 2 000 доларів, — сказав Лещенко. – Але варто враховувати, що ухвалений Закон обмежує ціну продажу сільськогосподарських ділянок до 2030 року».

За останніми даними Держстату, посівні площі по усіх зернових збільшилися в порівняння з попереднім роком на 970 тис. га. Так, посівні площі озимої пшениці збільшилися до 6,7 млн га і стали рекордними за останні шість сезонів. Площі під ячменем також досягли максимуму з 2015-2016 року й збільшилися на 3,2% за рік, а житом на 23,8%. Між тим скоротилися площі під озимим рапсом на 21%, що зумовлено дією несприятливих кліматичних умов.  Через відсутність снігового покриву є ризик вимерзання посівів на півдні країни – Одеська, Херсонська і Запорізька області. В інших регіонах погодні умови сприяли посіву, тому аграрії чекають хороший урожай.

Стосовно продажів землі дослідження Інституту аграрної економіки показало, що після запуску ринку 13% українців планують продати паї, отримані у спадок. 5%, які отримали паї за місцем роботи, також мають намір продати землю. 48% перших власників паїв і 38% других планують передати їх в оренду. Почати власну справу планують 22% українців, які успадкували землю і 13% громадян, що отримали землю за місцем роботи.

Згадаємо про те, що прем’єр-міністр України раніше спрогнозував стрімке збільшення ВВП. Денис Шмигаль вважає, що в останні тридцять років цінність землі була дуже заниженою, а за десять років роботи ринку країна отримає 85 млрд доларів.

Великі вкладення в український чорнозем очікуються тільки після 2025 року, а ефективність нововведення визначатиметься цілісністю масиву землі від 100 га. Крім того, Всесвітній банк разом з Євросоюзом мають намір продовжувати допомагати Україні в цьому питанні, оскільки бачать можливість прозорої роботи ринку.