Врожай соняшника в Україні зросте на чверть

11.09.2021

Згідно з оцінками багатьох українських експертів, в 2021/22 маркетинговому році врожай соняшника порівняно з минулим зросте на 25-27%, до 17 млн тонн. Аграрії України вже намолотили близько 140 тис. тонн соняшнику. При цьому середня врожайність склала близько 2 тонн на гектар.

Якщо говорити про соняшникову олію, то в цьому маркетинговому році її виробництво чекають в районі 7-8 млн тонн. За рубіж відправиться близько 6-6,5 млн тонн, що буде на 21% або ж на 1,2 млн тонн більше, ніж в попередньому сезоні. За даними «Асоціації Укроліяпром», переробку зібраного соняшника вже почали три українських підприємства.

При цьому аналітики нагадують, що в ряді областей понад половини полів, де росте соняшник, заражені фомозом. Більший всього відсоток зараження в Дніпропетровській та Київській областях. Також багато експертів відмічають недостатньо високу маслянистість зібраного насіння – на рівні 45%. Разом з тим аграрії не відмічають якихось серйозних проблем із врожаєм: відзначається лише деяка неоднорідність насіння по вологості (від 10 до 20%, проте це викликано самою погодою і на якості насіння не позначається.

Наприклад, погодні умови, що сформувалися на полях Дніпропетровської області, не дозволили фермерам вчасно приступити до збору врожаю (затримка складає близько двох тижнів).

Середня врожайність соняшника, який поступає на елеватори українських компаній, коливається від 1,8 до 3 тонн на гектар. Це дає можливість прогнозувати, що особливих рекордів із врожаєм в 2021 році не буде, особливо якщо порівнювати з 2019 роком, коли середні показники складали 3 тонни на гектар, проте в порівнянні з минулим, 2020 роком, можна сподіватися на двадцятипроцентний приріст.

І хоча збирання врожаю почалося надзвичайно повільними темпами, і на поточний день аграрії зібрали соняшника лише з 5-7% посівних площ, 2020-2021 маркетинговий рік не буде збитковим і принесе хоч якийсь, але прибуток.

Поки що ціни на соняшник в Україні стабільні, проте з початком збиральної кампанії вони ось-ось підуть вгору. Зростання виробництва соняшника в Україні і в загальносвітовому масштабі, повсюдне збільшення популярності рослинних олій – усе це примушує великих гравців дотримуватися вичікувальної позиції й купувати зерно з обережністю – без поспіху і в невеликих об’ємах, чекаючи розвитку подальшої ситуації.