Ми працюємо! Актуально на 29 Січня

Врожай соняшника 2021 року вплине на ціну соняшникової олії

13.08.2021

У 2021 році прогнозується рекордний врожай соняшника, що може вплинути на зниження вартості соняшникової олії. Погодні умови цього року посприяли збільшенню врожаю на 30 такій же площі, що і в 2020 році – 6,4 тис. га.

За даними Держкомстату, минулого року було зібрано 13,1 млн тонн врожаю соняшника. У 2021 оператори ринку прогнозують отримати близько 16,7 млн тонн. Це практично такий же показник, як в 2019 – 16,5 млн тонн. Укргідрометцентр дав свою оцінку врожаю – 15,9 млн тонн. Цікаво, що рентабельність соняшнику збільшилася з 23,5 2019 до 39,4 2020.

Оператори ринку відмічають, що стан посівів соняшника досить хороший попри те, що в деяких регіонах спостерігалася посуха або зливи з градом. Більшість площ мають достатні запаси вологи.

Отримавши великий врожай соняшника, українські виробники збільшать обсяги виробництва соняшникової олії, а також його експорту. USDA стверджує, що виробництво цього продукту виросте на 17%, а експорт на 1 млн тонн. Така ситуація вплине на пропозицію по постачанню вітчизняної соняшникової олії. Відмітимо, що цього року експортні ціни соняшникової олії впали на 50–100 доларів за тонну порівняно з попереднім періодом.

Зараз ціни на соняшник стабільні, проте все зміниться з початком збиральної кампанії у вересні-жовтні. Аналітики відмічають, що на ринку соняшника усі чекають зниження цін. Масляний сегмент ринку значно виріс, до цього додалося зростання виробництва, тому великі учасники ринку з обережністю закуповують соняшник, чекаючи більш вигідніших цін. Це вплинуло і на ситуацію на внутрішньому ринку.

Ціна на соняшник поступово коригується упродовж усього літа, а вже з вересня може вирости. Нагадаємо, що вартість закупівлі соняшнику досягла максимуму ще в квітні 2021 року – близько 25–26 тисяч гривень за тонну. На початку сезону цей показник був на рівні 10 тисяч гривень.

В асоціації «Укроліяпром» говорять про збільшення постачань соняшника закордон на 7 тисяч тонн порівняно з попереднім сезоном. Тільки за першу половину 2021 року постачання цієї культури збільшилися до 40,4 тисяч тонн, а це може з до дефіциту на внутрішньому ринку.

Незважаючи на це треба враховувати світові тенденції: падіння вартості соняшникової олії на світових біржах призвело до зниження цін на українському ринку. Отже, можна чекати стабілізації вартості цього продукту вже восени. Як буде на практиці, скоро дізнаємося.