Врожай гречки значно перевищив прогноз Мінагро

29.10.2021

Цього року українські аграрії зібрали рекордний врожай гречки, причому збір його ще не завершився — поки що збір врожаю повністю завершили 15 областей з 24, і на даний момент вже намолочено 108 тисяч тонн гречаної крупи.

Є усі передумови, що до кінця тижня ця цифра збільшиться як мінімум до 115 тисяч тонн. В будь-якому випадку це найбільший врожай гречки за останні декілька років — загальний прогноз Міністерства аграрної політики на цей рік не перевищував 100 тисяч тонн, і тим яскравіше бачаться досягнення українських аграріїв. За оновленими даними Мінагро, найбільший результат показала Вінницька область, де з одного гектара збирали без малого 16 центнерів.

В той же час в Мінагро в подібних результатах бачать і свою роботу. Так, за словами глави відомства Романа Лещенко, цього року була ініційована програма державної підтримки виробництва гречки, завдяки якій українські аграрії на безповоротній основі отримали до 5 тис. грн субсидії на кожен гектар відведених під неї полів, але не більше, ніж на 300 гектар.

Сумарно міністерство витратило на програму 50 мільйонів гривень і надалі планує продовжувати подібні дії, адже вони, за усіма даними, приносять добрий результат. Наступного року під це вже запланований необхідний бюджет.

Варто відмітити, що ця програма націлена не лише на виробників гречки, але й на тих аграріїв, які вирощують жито, просо та овес. Вони також отримали від держави субсидію в розмірі до 5 тис. грн на кожен гектар, проте не показали таких приголомшуючих результатів, які продемонстрували аграрії, що займаються вирощуванням гречки. І тут можна зробити висновок, що подібні показники якщо й залежать від державного фінансування, то не сильно, і головну роль все ж слід віддати сприятливій для цієї культурі погоді.

Є з гречкою і ще один цікавий нюанс: з початку вересня закупівельні ціни на гречку в Україні несподівано стали рости і в перший тиждень місяця підскочили відразу на 18-20%. При цьому середня вартість гречки від українських виробників підвищилася на 15%. Як показує практика, повернення до колишніх цін навряд чи варто чекати навіть на тлі рекордного врожаю, адже тут в першу чергу грає роль міжнародний ринок, і якщо ціна і знизився, то трохи. Як буде на практиці, поки що не здатні сказати навіть в Мінагрополітики.