Ми працюємо! Актуально на 01 Грудня

Високі ціни на зернові збережуться в 2022 році

11.02.2022

В 2022 році не варто чекати зниження цін на зернові культури. Пандемія коронавірусу, проблеми в економіці, підвищення цін на газ і мінеральні добрива, кліматичні умови негативно впливають на ринок зерна й призводять до зростання цін.

Микола Горбачов, президент «Української зернової асоціації», виділяє декілька проблем, які впливають на зростання цін: висока вартість енергоносіїв, мінеральних добрив і транспортування зерна. Крім того, світова економіка постійно поповнює запаси, а населення Азії, основного споживача українського зерна, безперервно зростає.

Вітчизняні й закордонні аналітики виділяють інші причини підвищення цін. Перша – це політика РФ, націлена на квотування, введення експортного мита й загальне обмеження експорту зернових культур. Світові лідери також стежать за політичним протистоянням Україна-Росія й розробляють плани дій на випадок обмежень постачань.

Друга причина – закупівля зерна Китаєм. Останнім часом КНР бере активну участь в торгівлі зерновими. Ця країна – один з головних імпортерів українського та російського зерна. Проте КНР розробила стратегію на зменшення залежності від імпорту продовольства, в тому числі зерна, а це неминуче відіб’ється на цінах.

Третя причина – криза, викликана пандемією COVID-19. Внаслідок пандемії змінилися попит і пропозиція на ринку зерна. Більшість країн закрили кордони, ввели обмеження на торгівлю, тому постраждала і логістика. Міжнародні аналітики прогнозують часткове відновлення ринку вже цього року. Приміром, логістика США налагоджується, а це може трохи знизити вартість сировини.

Нагадаємо, що Україна збільшує експорт зернових. За інформацією Мінагрополітики, на 20 січня зерна і зернобобових експортовано більше, ніж на 35 млн тонн. За аналогічний період 2021 року було експортовано 27,5 млн тонн. Експорт пшениці виріс на 28%, а ячменю на 37 у порівнянні з 2021 роком. Продаж кукурудзи збільшилися на 13%, жита експортовано 146,8 тисяч тонн порівняно з 1,7 тисяч тонн минулого року.

Проте українські експерти стверджують, що зернових експортовано надто багато. Продовжуючи в такому темпі, в Україні не залишиться зерна на борошно і її доведеться купувати у Туреччини. Це призведе до підвищення цін на хліб і хлібобулочні вироби. Якщо буде саме так, варто чекати підвищення вартості хліба мінімум на 25%.