Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Війна в Україні порушує шляхи поставок зерна

11.02.2023

Воєнний стан в Україні наклав свій вплив на роботу усіх сфер, і особливо позначився на аграрному секторі. Війна позначилась на торгівлі, порушились ланцюги поставок, а деякі з них взагалі було зруйновано. Як наслідок – усе згадане раніше призвело до зростання цін на базові продукти, пальне, а зрештою країна зіткнулась з неможливістю або принаймні скороченням експорту сільськогосподарської продукції.

Вартість на вантажні перевезення досягли рекордних значень за останні 7 років. Нинішнє підвищення вартості палива спричиняє інфляцію та може призвести до підвищення тарифів. Чорноморські порти України були заблоковані або окуповані, в результаті чого в країні залишилося мало шляхів для експорту аграрної продукції. Авіаційні вантажні перевезення між Європою та Азією тепер також мають бути змінені, щоб уникнути російського повітряного простору. Між тим перенаправлення перевезень коштує дуже дорого й є доволі обмеженими. Це означає, що навіть країни, які не мають торгових обмежень, можуть мати проблеми з імпортом з регіону.

Україна є одним з головних світових постачальників сільськогосподарської продукції, зокрема зерна. Разом з державою-агресором колись вона забезпечувала понад 30% світової торгівлі пшеницею, 32% ячменем, 17% кукурудзою та понад 50% соняшниковою олією, насінням і шротом. Багато країн, що розвиваються, або вразливі економіки покладаються на ці постачання для своєї продовольчої безпеки, особливо на Близькому Сході та в Африці. Наприклад, такі країни, як Бенін, Єгипет і Судан майже весь імпорт пшениці отримують з України. Окрім цього, багато країн світу сильно залежать від потоків. Такі, як Республіка Конго, наприклад, покладається на імпорт із Чорноморського регіону для отримання 67 відсотків пшениці, яку вона споживає.  

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO) у своєму звіті зазначила, що 20–30% українських площ, які використовуються під посіви озимих зернових, кукурудзи та соняшнику, залишаться невикористаними або незібраними протягом сезону 2022–2024. Урожайність цих культур також швидше за все буде нижчою.

Переробка та транспортування також були порушені. Зменшення доступності сільськогосподарських культур ще більше підвищує ціни та конкуренцію за альтернативні джерела.