В Україні знижуються посіви гороху

14.05.2021

Посівна гороху в самому розпалі – ця культура популярна в усіх регіонах України, а найбільше її вирощують в Харківській і Вінницькій областях.

Згідно зі статистикою ведучих агро-компаній, на даний момент засіяні вже 226,5 тисяч гектар цієї бобової культури, що складає понад 96% усіх планованих площ, а це близько 236 тис. га. Такий показник свідчить не лише про те, що посівна гороху скоро завершиться, але й про те, що масштаби його посівів знову готові збільшуватися. Але тут все не так просто: потоки міжнародної торгівлі сильно впливають на обсяг посівів й багато в чому диктують свої правила.

Про прогнози відносно врожаю гороху поки що складно говорити, адже непередбачені погодні умови й затримка настання весни вплинула на усі посіви, в тому числі й бобових. Аграрії фіксують деяке відставання в розвитку рослин приблизно на два тижні. Відповідно і збір врожаю може відсунутися на такий же відрізок часу. Хоча деякі експерти стверджують, що недостатність сонячного світла, надлишок вологи та низькі температури можуть кардинальніше відбитися на врожайності гороху.

Поганий врожай може тільки посилити наявні проблеми на внутрішньому ринку. З січня цього року спостерігаються стрімкі зростання цін на горох. Окрім цього, торішнє скорочення посівів цієї культури (особливо якщо брати до уваги попереднє стабільне зростання й відсутність внутрішніх причин до скорочення посівів) сколихнуло внутрішній ринок.

На українському ринку ціна на горох досягла свого історичного максимуму, навіть незважаючи на скорочення об’ємів експорту. Зовнішній ринок теж переніс зміни: раніше головним імпортером українського гороху була Індія, але в 2020 році курс експорту попрямував у бік Європейського Союзу, а особливо в Іспанію та Італію. Ключовими покупцями, як і раніше, залишається Туреччина і Пакистан, але розширення географії експорту не зберегло культуру від скорочення посівів.

Розглядаючи питання в довгій перспективі, всього за три останні сезони посіви гороху зменшилися вдвічі – з понад 800 тис. га він впав до 400 тис. га, а сьогоднішні плани на його посів показують ще стрімкіший спад.

Незважаючи на скорочення посівів і нестабільне положення на ринку горох залишається однією з найперспективніших культур України, його врожай має величезне значення для сільського господарства і міжнародних торгових відносин.