Україна і Китай – сучасні ринкові стосунки в питанні агробізнесу

16.04.2021

Світовий аграрний ринок не залишається на місці. З самого початку 2021 року ведеться активна купівля-продаж зерна між країнами-партнерами. У експортному питанні Україна займає далеко не останнє місце – найяскравіше про це говорять цифри.

За перші місяці поточного року ми вже продали країнам-партнерам близько 14,50 млн тон пшениці, 4,11 млн тон ячменю і 17,33 млн тон кукурудзи. Незважаючи на вражаючі масштаби, варто відмітити, що експорт цього року значно впав порівняно з торішніми показниками.

Найбільше постраждав експорт кукурудзи. Це обумовлено співпрацею з Китаєм. Багато років наша країна була основним постачальником кукурудзи в цю азіатську країну, але 2021 рік приніс зміни і в цьому плані. В Китаї нестримно виріс попит на кукурудзу, і основним постачальником стали США. Доказом цього виступають, знову-таки, цифри. У нас Китай планує закуповувати лише 10 млн тон кукурудзи, тоді як з Америки їде цілих 30 млн тон – рекордна кількість цієї культури, що куплена Китаєм у Сполучених Штатів.

Прогнози щодо наступного року ще більш невтішні. Враховуватиметься не лише тісна співпраця Китаю і Америки, але й збільшення посівної площі в самій азіатській країні – місцевий уряд планує зміцнити забезпечення продовольчої безпеки і вже робить для цього все можливе.

Зміни на ринку експорту кукурудзи торкаються не лише партнерських стосунків між країнами, але й цінової політики. Останнім часом спостерігаються сильні стрибки цін. Так, у березні 2021 року купити тону кукурудзи можна було за приголомшуючі 442 долари. Пізніше ціна різко впала до відмітки 417 доларів за тону, після чого знову виросла до 440 доларів. Такі стрибки викликають нестабільність ринку і ставлять експортерів в хистке і невпевнене положення. 

Поки що аналітики не беруться прогнозувати тенденцію цін, але в цьому питанні не можна ігнорувати величезний попит на кукурудзу в Китаї. Але не все так погано: паралельно зі скороченням експорту кукурудзи в Піднебесну спостерігається зростання продажу соняшникової олії. На даний момент ми вже експортували 783 тисячі тон цього продукту і продовжуємо його експорт. Загалом, відсоток української продукції на ринку Китаю виріс з 56% до 74%, що значно сприяє зміцненню економіки і співдружності країн.

Продовжимо стежити за зміною цін і об’ємами експорту!