Ціни на українську пшеницю значно знизилися

19.03.2021

Цікава ситуація: попри несприятливі погодні умови та обмеження вантажних операцій з зерновими в портах України котрий день поспіль спостерігається зниження попиту та опускання ціни на чорноморську пшеницю.

В Маріупольському та Бердянському порту через туман другий день поспіль обмежена лоцманська проводка, а через дощ вантажні операції з зерновими обмежені в миколаївському та херсонському порту. За даними пресслужби Адміністрації морських портів України, таке рішення було прийняте в цілях безпеки, й інших виключень чи обмежень у роботі портів немає та не буде і до розповсюдження епідемії коронавірусу це не має жодного відношення. Після нормалізації погодних умов функціонування портів буде відновлено в повному обсязі.

Можливо, завдяки цьому вартість зерна трохи виросте, але зважаючи на значний обсяг пропозицій, розраховувати на це все ж не варто, адже через декілька днів погода нормалізується і розвантажувальні операції у портах продовжаться.

Станом на 15 березня запаси пшениці в українських виробників перебільшували минулорічні показники приблизно на 17% і майже на 12% перебільшили середній п’ятирічний показник.

Аналізуючи ціни на світовому ринку, бачимо, що вартість української пшениці знизилася до $279 за одну тону, а на новий врожай – аж до $243 за тону FOB. Падіння квітневих ф’ючерсів на чорноморську пшеницю на біржі в Чикаго склало 2,4%, тобто її вартість знизилися до відмітки у $269 за одну тону.

Ситуація «погіршується» і через інформацію про стан посівів озимої пшениці, тобто очікується, що майбутній врожай буде добрим, адже проблем із сходом немає. Особливо якщо не брати фактор з дощами, адже поки що спрогнозувати щось про кількість опадів неможливо, і вважати, що не буде ні посухи, ні злив у жатний період.

За аналітичними даними німецької Асоціації фермерських кооперативів, у 2021 році прогнозується збільшення виробництва пшениці на 1–2% до показника в 23 млн тон. Приблизно схожі дані в інших країнах. Зважаючи на зниження біржових котирувань і покращення погодних умов, трейдери прогнозують продовження падіння ціни на пшеницю.

В Україні експортери вже знизили ціни на пшеницю – її вартість у вітчизняних портах досягла позначки у 8200 грн за тону, а в доларах у середньому $255 за тону. Разом з цим знизилася і її вартість з доставкою на млин – переробники оцінюють її у 8000–8100 грн за тону. Приблизно схожа ситуація склалася і з попитом на кукурудзу та фуражну пшеницю в Азії – у тамтешніх країнах її ціна становить в середньому $285 за одну тону.