Тенденції ринка зерна в кінці 2021 року

24.12.2021

Кінець 2021 року очікувано привніс деякий дисбаланс на ринок зерна, причому не лише внутрішній, український, але й світовий. Деякі культури втратили в попиті, хоча пропозиції – на високому рівні, і вибрати з чого є. Особливо гостро така тенденція торкнулася пшениці: чим ближче Новий рік, тим менше покупців цікавиться цим товаром – відповідно, й ціна на нього падає.

Спробуємо підрахувати. Якщо ціна знизилася з 310 до 256 доларів за тонну, то в перерахунку на гривню отримуємо стрибок з 9 600 до 8 100 грн. Переконливо.

Подібна ситуація склалася і з соняшником. Спад попиту призводить до тиску на переробні підприємства, хоча на даний момент ціна тримається на рівні 18 000–19 500 грн за тонну. А ось соя, навпаки, має надзвичайно великий попит, проте на ринку обмежена кількість пропозицій, внаслідок чого і спостерегається дисбаланс.

Незважаючи на такі перепади до кінця року, аналітики відмітили, що Україна збільшила частку експорту зернових на майже 22%. На 20 грудня зафіксоване 29,373 млн тонн зерна, експортованих з України, що на 5,27 млн тонн більше, ніж за ідентичний відрізок у минулому маркетинговому році. Зокрема, пшениці було експортовано на 3,18 млн тонн більше, тобто приріст склав цілих 26%. Ще більший показник у ячменю – приріст його експорту зріс на цілих 36%. Кукурудза також ескортувалася більше, ніж минулого року, але її приріст складає всього 10,37%.

Приріст експорту став можливий завдяки хорошим погодним умовам і роботі самих агрономів, які стали більше займатися аналізом своїх дій і можуть коригувати їх для досягнення максимальних показників продуктивності землі. Багато в чому саме внаслідок цього в 2021 році наша країна і поставила рекорд по врожаю зернових, коли було зібрано майже 85 млн тонн зерна. При збереженні подібного підходу майбутній рік також здатний продемонструвати хороші показники, і позиції України на міжнародному ринку почнуть зростати.

За прогнозами метеорологів, кінець року буде сніжним. Мороз – не перешкода висіяним озимим сортам, оскільки перед цим легке зниження температури встигло загальмувати вегетацію, і зараз рослини стали стійкіші до морозів. Надія на хороший врожай посилюється і завдяки відкриттю продуктивніших сортів пшениці. Такими стали краснодарські сорти, які не просто дають великий врожай, але й забезпечують високу якість пшениці.