Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Світові тенденції у виробництві соняшнику

30.07.2021

За статистикою, з кожним роком посіви соняшника лише збільшуються, перетворюючи його на одну з найбільш популярних культур у світі. Зі зміною клімату і встановленням спекотної погоди його врожайність лише підвищується, гарантуючи аграріям гарний дохід.

За оцінками експертів ЄС, в 2021 році середня врожайність соняшнику складе близько 2,5 тонн на гектар, що на 18% більше, ніж за останні п’ять років.

В Україні врожай соняшника останні роки тримається на рівні 15 млн тонн. При цьому, як повідомляють аналітики українського агентства АПК-Інформ, в 2021 році врожай соняшника буде на 9-10% більше, ніж у 2020 році.

Очікується, що виробництво соняшникової олії з цієї культури буде на 12% вище, ніж минулого року і складе не менше 6,5 млн тонн. На 10% підніметься виробництво соняшникового шроту й макухи, більше 80% обсягу якого відправиться за рубіж. Якщо ж говорити про загальний експорт, то тут приріст буде ще більшим в порівнянні з минулими роками й складе не менше 12%, а це близько 6 млн тонн.

Що цікаво, заслуга в зростанні врожайності соняшника належить не лише спекотній погоді, але й досягненнями в області селекції та генетики, які допомогли українським фермерам вирощувати більше насіння кращої якості. Причому мова йде не лише про світові досягнення, але й про відкриття саме українських вчених.

Разом в Східній Європі в 2021 році очікується 55 млн тонн врожаю, приріст за останні п’ять років складає 28% що робить вирощування соняшника одним з нашвидкорослих секторів рослинництва у світі.

За прогнозами ЄС і американських центрів аналітики, в тому числі Міністерства сільського господарства США, в найближче десятиліття посівні площі соняшника зростуть мінімум на 200 тис. гектарів, причому велика їх частина припаде на східну частині ЄС, а також Україну. Зростання його можна помітити у багатьох країнах. Наприклад, в Україні вона виросла на 65% в Румунії в 3 рази, в Молдові в 2 рази, у Болгарії на 150%, а в Росії на третину.

Зростання обсягів виробництва соняшника в Європі призвело до збільшення світового виробництва на 85% за останні десять років, при цьому врожайність збільшилася на 48%. Загальносвітове зниження цін на соняшник може трохи сповільнити цей процес, проте разом зі зменшенням врожаю в Північній Америці (таке вже було в 2018 році) переживати аграріям, що вибрали цю культуру) все ж не слід.