Соя стає все більш популярною!

Останнім часом соя – не просто одна із затребуваних культур у сільському господарстві. Вигода від її вирощування та стабільність попиту перевершила навіть пшеницю. Українські аграрії вийшли на новий рівень й навіть практикують повторний посів сої за один сезон, отримуючи два врожаї.
Завдяки високій рентабельності цієї бобової культури та виведенню інноваційних, потужних сортів Україна увійшла до списку найбільших світових виробників сої. Над створенням її нових сортів працюють провідні фахівці, завдяки чому було виведено гібриди, що мають унікальні генетичні особливості та потенціал урожайності понад 7 тонн на гектар.
Нове покоління бобової культури з’явилося внаслідок схрещування дикого та корейського підвидів сої. Такі сорти мають потовщене стебло, складну мультиквіткову кисть й зосередження бобів зверху рослини. А найголовніше – посадку цього виду можна здійснювати двічі на рік.
Завдяки унікальним біологічним характеристикам сої вторинний посів після збирання врожаю може дати додатковий дохід. Наприклад, при пізній посадці через зміну тривалості світлового дня та температурного режиму культура розвивається швидше, що прискорює період її вегетації. Саме це дозволяє використовувати сою як повторну чи страхову культуру.
Також до її переваг належить позитивний вплив на якість ґрунту – культура залишає по собі безліч корисних елементів для інших рослин. Не менший плюс – оптимізація процесів виробництва за відсутності резервної землі, що є особливо актуальним для південних регіонів й сприяє отриманню додаткового прибутку. Великий вміст білка у сортах сої літнього посіву дає можливість продавати врожай за гарною ціною.
Врожайність сої вторинного посіву залежить від наступних факторів:
- Грамотна боротьба зі шкідниками та застосування інсектицидів при підвищеній літній активності комах.
- Обов’язкове внесення добрив, пов’язане із втратою якостей ґрунту після збирання первинного врожаю.
- Вжиття заходів для боротьби з бур’янами.
Також слід врахувати, що за умов мінливого клімату соя для літнього посіву потребує інокуляції – обробки специфічними бактеріальними засобами, які прискорюють зростання. Це дає змогу отримати врожай навіть за нестабільних погодних умов.
Соя хороша як культура після збирання озимих зернових, ранніх сортів капусти та картоплі, а також олійного льону та ріпаку.