Ми працюємо! Актуально на 01 Грудня

Штормовий вітер в лютому може пошкодити зернові

04.02.2022

Фахівці Метео Фарм прогнозують, що штормовий вітер повернеться в Україну. Очікуються опади у вигляді снігу. В середині лютого збільшать інтенсивність вітри західного напряму. Підвищення швидкості вітру може сягати 15-24 м/с. Якщо не буде оптимального снігового покриву, це стане згубним для озимини зернової.

Головний агроном ТОВ «Захід-Агро МХП», Євгеній Гуменюк, повідомляє, що посуха, яка спостерігалася восени у більшості регіонів України, не дала озимині нормально розвинутися й перезимувати в оптимальній фазі. Проте найбільшої шкоди варто чекати від сильного морозного вітру. Ослаблені рослини можуть не впоратися з ним. Для того, щоб зернові нормально перезимували й дали хороший врожай, потрібен достатній сніговий покрив.

Найближчим часом температура не перевищить -10°С на сході та півночі. На іншій території температура повітря вночі опуститься до -1…-8°С. Вдень температура на сході, заході та центрі країни знаходитиметься в діапазоні — 5…+4°С, а на півдні — 4…+6°С. В той же час температура ґрунту на переважній території не опуститься нижче -5°С.

Нагадаємо, що сіяти озимину розпочали з 10 вересня. Посівна кампанія продовжилася до листопада з вимушеними перервами. Агроном стверджує, що основна кількість опадів припала ще до початку сівби. У деяких регіонах випали всього 3 мм опадів, коли середня норма складає цілих 45 мм. Фахівець говорить, що окрім морозного вітру, немає інших негативних чинників, які могли б вплинути на озимину зернову, а якщо погодні умови будуть типовими для української зими, причин для вимерзання рослин не буде.

Проведений моніторинг озимих культур Госпродслужбою показав, що рослини знаходяться в стані зимового спокою. Пшениця й інші зернові вже пройшли загартування заморозками, їх перезимування проходить добре.

Захистити рослини від вітру зможе сніговий покрив 5-10 см. Температура на глибині, де розташована коренева шийка озимини, не опускається нижче -1℃. Але якщо збережуться перепади температур, може утворитися крижана кірка. Вона небезпечна тим, що рослина не отримує досить повітря й піддається механічним ушкодженням. Навіть при температурі -1…-2℃ вітер стане згубним для рослин. За статистикою, крижана кірка завтовшки 3 см приведе до загибелі 30% озимини зернових вже за два тижні, а через місяць вимерзне 50% рослин, адже лід не зберігає тепло.