Що відбувається з цінами на зернові?

02.04.2021

За останній час ціни на ринку українського зерна сильно змінилися. Вартість пшениці, ячменю та соняшнику істотно знизилися. Аналітики стверджують, що це сталося під впливом світових тенденцій: на тлі послаблення активності на світовому ринку ціни на зернові продовжують падати.

Вартість фуражної пшениці знизилася як в портах, так і на внутрішньому ринку. Про це свідчать дані, отримані з Миколаївського і Одеського портів. Так, в порту Одеської області фуражна пшениця подешевшала до 7 387 грн/т, а пшениця другого класу – до 7516 грн/т. В Миколаївському порту ціни на пшеницю знизилися на 39-40 грн/т. Вартість соняшнику і ячменю також опустилася.

Така ситуація стала непередбачуваною для українських аграріїв, які зберегли запаси пшениці, сподіваючись на підвищення вартості весною. На думку керівника відділу локальних ринків «АПК-Інформ» Г. Танської, це зовсім нестандартна ситуація для українського ринку зерна, коли ціни на пшеницю нестримно знижуються в порівнянні з іншими зерновими.

За словами переробників, кількість пропозицій істотно перевищує попит на зернові, що й стало однією з причин падіння цін. Нагадаємо, середня вартість тони фуражної пшениці – 6700-7400 грн. Ціна на фуражний ячмінь змінилася під впливом сезонного чинника: зерно подешевшало в середньому на 1-2 долари за тонну. На кукурудзу вплинуло закінчення посіву у Бразилії та збиральна кампанія в Аргентині.

Переробні підприємства України також поступово знижують вартість ячменю і кукурудзи. Сьогодні тонна ячменю в середньому коштує 6900-7800 грн, а кукурудзи 7100-7950 грн. На думку аналітиків, через помірний попит зернові культури далі лише дешевшатимуть.

А ось вартість сої незважаючи на світові тенденції до зниження цін на сільськогосподарські культури стабільно росте. Це пояснюється високим попитом на світовому ринку й підвищенням цін на рослинні олії. Також ціни на сою залишаються високими у зв’язку з погодними умовами в Бразилії, де очікуються опади.

На американському ринку ціни на пшеницю знаходяться під тиском підвищення рейтингу урожаю і можливою відміною експортного податку Росією. Великий вплив на вартість зернових має Китай. На останніх торгах в Чикаго ціна на кукурудзу була підтримана Китаєм: країна закупила 1,156 млн тон цієї культури в США. Це одна з найбільших закупівель за один день.