Що відбувається з експортом соняшника

Соняшник – це символ праці та достатку, а віднедавна ще й символ перемоги.
Це одна з головних культур у видобутку олії. Щороку українські аграрії відводять велику площу під вирощування цієї рослини, але цього року соняшником засіяли лише 4,6 млн гектарів, що на 28% менше, ніж минулого року. Однак незважаючи на це у 2022 році вже зібрали понад 400 тисяч тонн насіння соняшника, а загалом, за прогнозами експертів, цьогорічна врожайність сягне 16,5 млн тонн.
До початку війни Україна посідала перше місце в експорті рослинної олії, щорічно відправляючи до країн Євросоюзу близько 5 млн тонн вирощеної продукції. Сьогодні ж аграрії приготували черговий рекорд, щоправда, вже не такий радісний: на даний момент обсяги експорту досягли всього 1,5 млн тонн. Упродовж багатьох років українські фермери налагоджували експорт соняшника, але війна внесла свої корективи.
Через дії Росії практично повністю виключився експорт морськими шляхами, тому більшість поставок здійснюються через західні кордони автотранспортом та залізницею. Найбільш популярним напрямком експорту соняшника та рослинної олії з цієї культури є румунський – там експорт походить з порту Констанца. Перевезення автотранспортом займає багато часу, досить дороге й може вмістити менше продукції, ніж морський транспорт, а тому й прибуток українських аграріїв падає.
Сьогодні для українських виробників ринок Європи є чи не єдиним місцем збуту насіння соняшника. Фермери змушені робити знижки та погоджуватися на невисоку ціну, щоб повернути хоча б вкладені кошти та звільнити склади.
Водночас, попит на українську зернову продукцію, а особливо на соняшник, тримається на досить високому рівні. Найголовнішою причиною цього є посуха, що прокотилася країнами Європи, яка значно знизила врожайність соняшника цього року.
На численні прохання уряду України полегшити умови експорту зернової продукції Європарламент ухвалив закон про тимчасову лібералізацію торгівлі для нашої продукції, який діятиме до 5 червня 2023 року. Можливо, це трохи покращить справи невеликих українських підприємств і дасть їм можливість вижити.