Ринок пшениці продовжує розбурхувати

24.09.2021

Традиційно весь вересень ф’ючерси на пшеницю продовжують зростати. Враховуючи завершення збору врожаю в США та зниження виробництва в низці країн-експортерів, це зростання збільшилося ще сильніше. Так, в понеділок ф’ючерси підскочили відразу на 2%.

За підрахунками аналітиків, цього року світовий експорт пшениці складе близько 223 млн тонн, хоча навесні планувалося, що врожай складе не менше 235 млн тонн.  

Пояснюється ситуація вкрай просто. Наприклад, в Україні осіння посуха 2020 року призвела до скорочення посівних площ, придатних під озимину. І хоча офіційні особи країни не раз заявляли, що фермери цього року планують засіяти на 10% більше озимої пшениці, багато в чому це був популізм, покликаний приховати реальний стан речей в аграрному секторі. По фактах же виходить так, що цього року Міністерство сільського господарства України вимушене задовольнятися середньою врожайністю в 4,66 тонни з гектара або небагатьом не дотягуючи до 70 бушелів з акра.

І хоча багато в чому поточний врожай пшениці в Україні вважається рекордним, як і сама врожайність (вона на 22% вище, ніж минулого року), проте для чорноморського експортера це не показник, і все могло бути набагато краще. В будь-якому разі, за прогнозами WASDE, в 2021 році експорт української пшениці складе не менше 20-25 млн тонн, що значно більше, ніж минулоріч.

А ось якщо говорити про Сполучені Штати, то тут за винятком м’яких сортів червоної озимої пшениці (SRW) був зібраний набагато менший врожай, ніж минулого року. Частина твердих сортів червоної ярової пшениці (HRS) і біля 10% твердих сортів ще треба зібрати, проте ситуація для багатьох фермерів невесела.

В той же час, якщо говорити про якість пшениці, все не так вже й погано. Наприклад, вміст білків значно вищий, ніж в середньому за 5 років. Особливо це актуально для Північної Дакоти та Тихоокеанського північного Заходу, де середній рівень протеїну на 1,8 пункти перевищив середній показник за 5 років.

USDA прогнозує, що виробництво пшениці в США в 2020/21 маркетинговому році складе 46,2 млн тонн, що на 7% менше, ніж минулого року. Причиною цьому виступає зниження показника середньої врожайності SW, HRS і твердих сортів. Очікується, що загальний експорт пшениці із США не перевищить 24 млн. тонн – це також буде значно менше, ніж минулого року.

Приблизно така ж ситуація і в Канаді. Експерти вважають, що там загальний обсяг виробництва пшениці впаде на 38%. Усе через спекотну суху погоду, яка зберігалася упродовж усього вегетаційного періоду.