Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Ріпак – в очікуванні нових цін

11.07.2022

Ріпак – одна з найпоширеніших олійних культур. З кожним роком попит на продукти, виготовлені з ріпакових культур, значно зростає – як в Україні, так і за її межами. Багато в чому це викликано дефіцитом соняшникової та арахісової олії.

З ріпаку виробляють текстиль, олії для харчової промисловості, виготовляють косметичні та доглядові засоби, а також використовують як корм для сільськогосподарських тварин.

Після досягнення піку цін на ріпак на світовому ринку в 2021 році його вартість почала потроху знижуватися і сьогодні зупинилася на позначці в 690 EUR за тонну. За прогнозами, витрати на вирощування в наступні роки залишаться такими ж високими, а ось урожайність, можливо, суттєво знизиться, що пов’язано з низькою окупністю та небажанням багатьох аграріїв зв’язуватися з цією культурою.

Останні п’ять років у країнах Європейського Союзу спостерігається гарна врожайність, натомість у Канаді та Австралії вона значно знизилася. У деяких країнах вирощування ріпаку взагалі зупинилося, що також вплине на ситуацію. Крім того, неможливість його експортування з України (яка знаходиться на третьому місці у рейтингу головних постачальників ріпаку) значно впливає на світові ціни.

Простежується ця тенденція і у випадку похідних ріпаку: за останні місяці помітно піднялися ціни на продукти з ріпакової олії: маргарин, різні косметологічні товари, медичні препарати на його основі, а також металургійні мастила. А через очікувані проблеми з поставками соняшникової олії з України, яка минулого року посіла перше місце з її експорту, зростає попит на ріпакову олію, а водночас і ціна на неї.

Варто зазначити, що подорожчання ріпаку суттєво вдарить по сільськогосподарському сектору та загрожує залишити багатьох тварин без корму на зиму, оскільки через високі ціни фермерам не вигідно його купувати.

Спрогнозувати, яким буде врожай ріпаку наступного року, поки що неможливо, проте якщо експорт з України буде заблокований, можна очікувати на новий стрибок цін та нестачу ріпакової олії, насамперед для технічних і текстильних виробництв. Також не виключається ризик відмови фермерів саджати цю культуру, оскільки підживлення для ріпаку суттєво подорожчало, а без нього врожай буде значно меншим. Про те, що буде далі, даржатимемо вас в курсі!