Пшениця: сорти, технології посіву та умови зберігання

28.02.2021

Пшениця – одна з найпоширеніших сільськогосподарських культур. Її вирощуванням займаються тисячі ферм по всьому світу – вона має високий рівень врожайності й використовується в харчовій промисловості та тваринництві, підходить для внутрішньої і міжнародної торгівлі.

Класифікація пшениці включає безліч класів, видів і сортів. В сільському господарстві це ділення значно простіше, а усі сорти розділяють на озиму та ярову пшеницю. Перший вид сіють у кінці літа – на початку осені, а другий – в другій половині весни. Різниця між обома категоріями колосальна. В першу чергу вона полягає в об’ємах врожаю. Так, врожай озимої пшениці іноді в декілька разів перевищує врожайність ярової, але тільки за умови підбору оптимального ґрунту, його правильної обробки та насичення землі поживними речовинами. 

Вся річ у тому, що вегетативна система озимої пшениці дуже чутлива до корисних речовин і при їх нестачі розвивається недостатньо добре. Ярова ж пшениця менш примхлива до ґрунту, але її врожайність нестримно падає при різких погодних змінах. Вона зростає всього за сто днів і може витримувати суху погоду.

За характеристиками зерна ярова і озима пшениця поділяються на декілька типів. Розрізняють м’яку червонозерну, тверду і білозерну. Озима пшениця поділяється на м’яку червонозерну, м’яку білозерну і тверду білозерну. Вона популярна в сільському господарстві, адже більш стійка до низьких температур, дає відмінний урожай і сильніше за більшість бур’янів, хоча й вимагає великих фінансових і витрат і часу з боку фермера.

Як сіяти і збирати урожай

Ярова пшениця висівається з першого по третій місяць весни. Озима – ближче до зими, в другій половині вересня і впродовж усієї осені. При цьому обидва види культури дуже вимогливі до вологості ґрунту – вона повинна складати не менше 65–70%. Це ж стосується і температурного режиму. Найоптимальніший рівень 16–17 градусів. Не допускається висівання пшениці при показниках ртутного стовпчика понад 25 градусів. 

 Озима пшениця найчастіше є морозостійкою. У таких випадках вона здатна витримувати навіть двадцятиградусний мороз без втрати своїх властивостей і зниження врожайності. 

Пшениця дуже залежна і від типу ґрунту. Краще за все вона росте на чорноземі, каштановому та сірому лісовому ґрунті, насиченому мінералами та корисними речовинами. Досить успішним буває вирощування культури на дерново-підзолистих ґрунтах, але в таких випадках необхідно добре вдобряти грунт і насичувати його недостатніми мінералами. Найгірше і ярова, і озима пшениця ростуть на піщаних і глиняних ґрунтах, а також на солончаку. 

Збирають врожай озимої пшениці між стадією полнозрелості та перезрівання. У цей досить короткий період необхідно встигнути зібрати і обмолотити зерно, адже навіть найкоротше зволікання в один-два дні може значно скоротити кількість урожаю. Важливим і не контрольованим чинником під час збору урожаю стають погодні умови. Занадто висока вологість негативно позначається на якості та кількості отриманого зерна.

Важливість пшениці складно переоцінити. Її використовують в харчовій промисловості та сільському господарстві, в медицині, флористиці й багатьох інших сферах діяльності людини. Зерно має ряд корисних властивостей, а вирощування його вважається надприбутковим бізнесом, але тільки за умови дотримання правильної технології посіву та збору врожаю.