Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Продажі соняшника падають через відсутність попиту

05.06.2021

Соняшник – одна з найпоширеніших олійних культур в Україні, а продукція, яку з неї виготовляють, соняшникова олія є найбільш важливим товаром для експорту. Реалії цього тижня кардинально вплинули на ціну та позиції соняшника на світовому ринку.

Зараз ми можемо спостерігати приголомшуючу картину – ринок соняшникової олії абсолютно зупинився. У портах України залишки цього товару складають близько 450 тис. тонн, а це – середньомісячний об’єм продажів. До цієї кількості додається куплена, але ще не перероблена олія на заводах. Судячи з прогнозів, продати весь обсяг олії українським агрокомпаніям так і не вдасться.

Але є й хороша новина: аналітики стверджують, що подібна картина в жодному разі не стане постійною, а рух на ринку відновиться, але зі значним зниженням ціни на олію. Серед головних причин зупинки ринку найбільшу роль зіграла відсутність попиту з боку закордонних споживачів. Подорожчання олії призвело до того, що жоден імпортер не виявив бажання купувати олію за встановленою ціною – 1570 доларів за тонну.

Враховуючи прогнози аграріїв, соняшникова олія повинна значно впасти в ціні вже з осені, адже посіви 2021 року в Україні, Росії та Румунії б’ють історичні рекорди. Велика пропозиція, що виникла завдяки величезному врожаю, породить меншу ціну і збільшення попиту саме на наступний врожай. Нагадаємо, що основними імпортерами української олії останнім часом є Єгипет, Китай Індія та Іран – саме вони чекають вигідніших цін на олію нового врожаю.

Серед причин обвалу ринку виділяють і періодичність закупівель, які відбуваються приблизно раз на три місяці. Відповідно, більшість споживачів вже запаслися олією на усе літо.

Зараз за одну тонну олії експортери просять 1450 доларів, що на 130 доларів менше ціни попереднього тижня. Негативно впливає на ціну соняшника і зростаюча популярність інших рослинних олій.

На даний момент українські аграрії майже повністю виконали план по посіву соняшника. Загальна сума посівних площ складає 6,12 млн га, тобто – 96% запланованого обсягу. При цьому аналітики стверджують, що ціна на олію нового врожаю коливатиметься від 1200 до 1250 доларів за тонну. Саме така цінова політика зможе реабілітовувати та повернути колишній рівень міжнародного ринку.