Ми працюємо! Актуально на 01 Грудня

Озимі зернові Херсонщини страждають від підмерзання

18.02.2022

Аграрії Херсонської області стривожені через можливе вимерзання посівів озимини зернових. На полях спостерігається нестача вологи, корисних речовин і снігового покриву. Близько 60% посівів ячменю знаходяться в слабкому стані.

Доктор сільськогосподарських наук Сергій Заєць стверджує, що це сталося внаслідок несприятливих погодних умов восени. Ячмінь сіяли в жовтні, коли не було дощів. Зерно не отримало досить вологи, і період вегетації почався пізніше. З настанням холодів рослина була на початковому етапі кущування, і вітер, морози й утворення крижаної кірки пошкодили його.  Сергій Заєць відмічає, що зима на півдні країни видалася дуже бідною на опади, до того ж перепади температур від плюсової до -10℃ негативно вплинули на розвиток зернових культур.

Проведений моніторинг стану зернових показав, що ячмінь змінив колір з зеленого на рудуватий. Тільки 5% ячменю знаходяться в гарному стані. Варто відмітити, що стан пшениці набагато кращий: 61-63% посівів не піддалися несприятливим погодним умовам.

За останні 10 років різкі зміни температур в холодну пору року стали нормою для Херсонської області. Відлига змінює морози практично кожного тижня, внаслідок чого на полях утворюється крижана кірка, яка не дає рослині дихати. Недостатній сніговий покрив робить зернові культури уразливими до дії морозів – рослини можуть просто замерзнути. Через малосніжну зиму виникає нестача вологи в ґрунті, й рослина не отримує свою норму. Продуктивність ґрунту зменшується. Аграрії вимушені чекати сприятливих умов і сподіватися, що лютих морозів не буде.

Така ж ситуація спостерігається і в США. За даними USDA, стан озимої пшениці в США погіршав. У штаті Канзас частка посівів в задовільному стані скоротилася за місяць з 62 до 33%, у штаті Колорадо з 38 до 25%, а в Оклахомі – більше, ніж в два рази. В той же час поліпшення стану озимої пшениці спостерігається в Монтані, Північній та Південній Дакоті.

Погіршення стану озимини спричинить значна зміна кількості якісного зерна, і як підсумок – зміна цін на зернові. Аналітики встановили, що найпривабливішою для експорту є кукурудза, пшениця та рапс. Останні котирування на пшеницю нового врожаю склали 265-275 дол., на кукурудзу близько 240 діл, а на рапс – 615 доларів.