Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Новий урожай вплинув на ціну української пшениці

02.07.2021

Пшениця – один з головних пунктів української економіки. Ця культура відіграє особливу роль – і чергова зміна цін, що вже стала традиційною для цього літа, значно вплинула на товарно-грошові стосунки українських аграріїв.

З початку тижня спостерігається спад цін на старий врожай. Зниження цін на українську пшеницю спостерігається і в гривневому, і в валютному еквіваленті. Це зумовлено тим, що зовсім скоро очікується поповнення запасів зерна вже новим зерном, через що переробники так уважно відносяться до цін на пшеницю другого і третього класу й не поспішають купувати його до початку збору.

В той же час збір нового врожаю в Україні вже стартував. Наприклад, в Одеській області аграрії вже почали збирати озимі посіви – тут було висіяно близько 520 тис. га озимої. Майбутній врожай буде рекордним, заявляють і представники Міністерства сільського господарства, і приватні аграрії. Аналітики називають цифри близько 29,5 млн тонн. Запланований обсяг експорту складе приблизно 20 млн тонн, тобто дві третини зібраної пшениці відправиться за кордон, принісши нашій країні необхідні дивіденди.

Більш точних прогнозів поки що немає, адже подальші два тижні стануть вирішальними для всього врожаю. Наприклад, в Миколаївській області фермери відмічають значне погіршення посівів. Причиною цього стали тривалі дощі, що наздогнали регіон в минулі два тижні. Через них неможливо було захищати рослини – обприскувати культури під час дощу сенсу немає. Як наслідок – значна поразка колосів грибками і хворобами – і в результаті недостатнє наливання зерна.

Найбільше колоси страждають від фузаріозу, який в сприятливих умовах вологи і тепла сильно поширився на полях. Вже зрозуміло, що якість зерна серйозно постраждає. Відносно кількості поки що рано робити висновки, але Гідрометцентр відмічає, що такого співвідношення високої температури повітря та великої кількості опадів ще не зустрічалося.

Херсонська область страждає не лише від погодних умов, але й діяльності людини. Так, у кінці червня від підпалини спалахнуло відразу три поля, зокрема – і з пшеничними посівами. Разом згоріло близько 6,9 га. Це при тому, що при нинішній ситуації з ринком пшениці важливий кожен гектар!

Паралельно з цим у світовому масштабі врожай 2021 року також буде вищий. По співвідношенню з минулим сезоном приріст складе близько 85 млн тонн. Торгівля зерновими тільки активізуватиметься, а разом із врожаєм підвищиться і світовий запас зерна – приблизно на 2 млн тонн, що знову викличе зміну цін.