Неоднозначна погода впливає на майбутній урожай

07.05.2021

Останнім місяцем погода на всій території України сильно дивує: різкі перепади температури, занадто незначна кількість сонця, а в деяких випадках навіть випадання снігу. Подібні кліматичні сюрпризи найбільше позначаються на агросфері.

Особливе значення для зростання озимих і ярових культур має температура повітря та вологість ґрунту. Гідрометцентр повідомляє, що в останню декаду квітня спостерігалася температура на 1–9 градусів нижче середньої норми, а в деяких регіонах навіть фіксувалися заморозки. Враховуючи, що посівна в деяких регіонах вже завершилася, аграрії особливо ретельно стежать за погодою, адже вона здатна сильно вплинути на зростання культур.

Твердження аналітиків дещо розходяться. Одні наполягають на тому, що низькі показники температури сильно притуплять зростання рослин, оскільки холод гальмує обмінні процеси й подовжує термін дозрівання. Окрім цього, знижується засвоєння поживних речовин з ґрунту. Згідно з прогнозами, низькі температури відстрочать збір урожаю і дозрівання культур як мінімум на два тижні.

Інші ж експерти стверджують, що в подібних умовах рослини сильніше проростають углиб і формують стійкіші кореневі системи. В майбутньому така будова коренів допоможе їм краще переносити посуху в спекотний період і підвищить стійкість культури. Тобто врожайність зовсім не погіршає.

Що не викликає суперечок, так це вплив підвищеної вологи (яка також спостерігається в нашому регіоні) на розвиток патогенних мікроорганізмів. Зараз озимі та ярові сорти схильні до хвороб як ніколи. Особливо страждають сорти, що інтенсивно розвиваються. Наприклад, посіви пшениці вражає септоріаз, бура листова іржа та гельмінтоспоріоз. Ці хвороби можна знайти вже на 30% засіяних площах. Від хвороботворних мікроорганізмів страждає не лише пшениця, але й ячмінь і рапс. На їх проростках зустрічаються ознаки фомозу, бактеріозу, ронхоспоріозу, пероноспорозу й інших недуг.

Наслідком усіх вищеперелічених чинників може стати зниження рівня врожайності, погіршення якості зерна та продуктів з них. На порятунок майбутнього урожаю йдуть сучасні препарати, що допомагають нормалізувати обмінні процеси рослин і швидко побороти бурхливі хвороби. Зараз аграрії використовують поодинокі або комплексні засоби, включені в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених для використання в Україні». Що буде далі та чи триватимуть погодні й температурні скачки, скоро дізнаємося.