Ми працюємо! Актуально на 04 Червня

Липневий фрахт – сприятливий час для українських аграріїв

09.07.2021

З початком нового зернового сезону – до нього, до речі залишилося всього декілька тижнів – почнеться цікавий час – змагання фрахтувальників і фрахтувальників в спробі диктувати свої ціни. Тобто українських власників зерна і міжнародних морських транспортних компаній.

Ті зерновласники, які можуть дозволити собі трохи притримати відправки вантажу по морю, можуть добитися вигідніших цін від судновласників, що не бажають залишатися без роботи цього сезону.

На чорноморському і балтійському узбережжі ось-ось з’явиться новий врожай ячменю – на усіх його не вистачить, а тому морські транспортні компанії будуть вимушені знижувати свої ставки на перевезення. Власники таких компаній розуміють, що конкуренція за зернові вантажі з України в найближчі дві-три тижні буде надзвичайно жорсткою, і щоб продовжувати перевезення й не здійснювати новий баластний перехід, їм доведеться пропонувати перевезення за цінами трохи нижче ринкових, щоб забезпечити свої кораблі роботою.

Тут, до речі, все дуже цікаво: традиційно до початку нового сезону зернових транспортні кораблі спрямовують свої кораблі до чорноморського узбережжя. Часто це саме баластний перехід зі Східного і Західного Середземномор’я. Не отримавши новий контракт, команда залишається без роботи, а для судновласника це чергові витрати, а тому перевезення за зниженими цінами буде єдиною можливістю заробити.

Втім, зовсім скоро ситуація кардинально зміниться: з кожним новим днем після появи нового врожаю фрахт почне нестримно рости, й важелі впливу знову опиняться в руках морських перевізників – і вже вони почнуть диктувати ціни. Подібне перетягування канатів традиційне для цієї пори року.

Поки що фрахт на чорноморському узбережжі зупинився на відмітці тридцяти євро за тонну зернових. У деякі українські порти новий урожай вже поступив, проте власники не поспішають його віддавати морським перевізникам. Багато в чому ситуація пов’язана з тим, що з очікуваним збільшенням врожайності нового сезону на світових ринках тримаються досить високі ціни на зерно – і вони продовжують лише рости. Кожен день такого очікування – додатковий прибуток для власника зерна.

Враховуючи, що ставки фрахту на зернові навряд чи опускатимуться, фрахтувальники просто вимушені прибігати до подібних дій і, слід сказати, кожного разу «афера» їм цілком вдається.

Новий зерновий сезон на Чорноморському узбережжі майже почався, і зовсім скоро ми дізнаємося, чим це все закінчиться.