Гарний врожай зернових знижує ціни?

17.09.2021

Із завершенням торгів на торговій біржі в Чикаго не змусила себе чекати й реакція трейдерів. Початок збору врожаю значно вплинув на ціни – особливо той факт, що багато культур дали небачений врожай.

Так, внаслідок майже рекордних показників врожайності вартість соєвих бобів в США значно впала, проте завдяки більш високим, ніж очікувалося, щотижневим експортним продажам втрати вдалося мінімізувати. В цілому ж соєві боби на товарній біржі Чикаго подешевшали на 2-4 центи, і тепер вартість одного бушеля склала 12-13 доларів.

Пшениця подешевшала приблизно на 1 цент, і її стали продавати за 6,87 долара за бушель. Кукурудза впала на 4 центи – до 5,13 долара за бушель. При всьому цьому ми бачимо лише початок змін, повідомляють ринкові аналітики, адже збір врожаю тільки почався, й прогнозування врожайності може бути неточним і зрушитися як в один, так і в інший бік.

Що цікаво, навесні ф’ючерси на кукурудзу були підкріплені обіцянкою фермерів збільшити кількість посівних площ на 1,5-2%. Потім зіграли свою роль своєчасні серпневі дощі, що посприяли розвитку культури. В результаті врожайність зросла.

Якщо ж говорити про сою, то її ф’ючерси були підкріплені недавнім експортом, в тому числі щоденним повідомленням про продажі 132 тисяч тонн бобів. Найбільший відсоток покупок в 2020-21 маркетинговому році здійснив Китай – особливо минулого місяця. В той же час якихось значних темпів експорту, як, наприклад, минулого року, поки що не очікується.

Багато в чому на ситуацію вплинув ураган Іда, що промайнув на початку вересня, через який була надовго призупинена робота терміналів на південно-східному узбережжі США.

За тиждень до цього на експорт пішло близько 139 тисяч тонн кукурудзи, а це майже вдвічі менше, ніж в позаминулий тиждень і, увага, на 85% менше, ніж у той же час минулого року. Олійного насіння було відвантажено понад 105 тисяч тонн – але тут вже на 16,5% більше, ніж тижнем раніше, проте все одно значно менше (якщо точніше, то майже на 94%), ніж за той же період у 2020 році.

Ряд ринкових аналітиків не згодні, що сьогоднішня ситуація із врожаєм призведе до зниження цін, адже разом із призупиненням роботи деяких портів (наприклад, Gulf практично не працює) через негоду та підвищення загальносвітового споживання попит лише ростиме, й подібна тенденція зберігатиметься ще довго.