Ми працюємо! Актуально на 01 Грудня

Через збільшення вартості газу знизиться виробництво зернових

28.01.2022

Пандемія коронавірусу – не єдина проблема, з якою зіткнувся ринок зерна України. Підвищення цін на паливо й дефіцит добрив негативно впливає на майбутній врожай. Найімовірніше, побити рекорд 2020/21 МР не вдасться.

Негативний прогноз пов’язаний з недостатнім забезпеченням ресурсами та фінансовими коштами агропромислового комплексу України. Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко вважає, що внаслідок подорожчання добрив, пального та насіння стан аграріїв погіршав. До того ж доступ до сировини став обмеженим внаслідок підвищення цін на газ.

На зовнішньому ринку перспективи українських фермерів кращі. Сезон 2020/21 для вітчизняних аграріїв став найприбутковішим за весь час незалежності завдяки високому рівню врожайності й сприятливим умовам на ринку. Досить великий відсоток незалежних аналітиків чекають на сировинний суперцикл – стрімке зростання на вартість сировини, пов’язане зі змінами в економіці. Проте Олена Нероба, менеджер по розвитку «Maxigrain», вважає, що чекати підвищеного ажіотажу на ринку зерна не варто.

Головні споживачі зерна – країни, що розвиваються, у яких не все добре в плані економіки, тому не треба розраховувати на великі надходження фінансів від продажу зернових. Крім того, весь світ знаходитися в інфляційному процесі й боротьбі за відновлення економіки внаслідок пандемії, і на світовому ринку зернових виник дисбаланс попиту і пропозиції. Зерна на ринку досить, проте виникають питання щодо якості. Спостерігається тиск фуражної пшениці на кукурудзу, а попит на останню мінімальний.

Підвищення цін на газ істотно вплине на вартість виробництва зерна. Українські підприємства можуть стати збитковими, тому будуть вимушені збільшувати ціни на свою продукцію. В результаті українські зернові стануть неконкурентоздатними.

Великою перешкодою стане не лише конкурентоспроможність, але й якість зерна. Це питання стосується не лише України, але й інших країн, які вирощують зернові культури. Приміром, пшениця Австралії постраждала внаслідок несприятливих природних умов. Через це кількість білку в зернах знизилася.

Передові гравці на міжнародному ринку зерна дійшли висновку, що основну увагу треба приділити не кількості, а якості продукції. Про це заявляють й українські аналітики і гравці на ринку зерна. Отже, українським аграріям треба визначитися з тим, як торгувати так, щоб не виникало питань до якості зерна.