Агробізнес турбується через стрибки цін на кукурудзу

21.05.2021

Агроринок України переживає вкрай нестабільний період, який особливо яскраво позначається на коливаннях ціни на кукурудзу. Оскільки в нашій країні ця культура – один з головних продуктів для експорту, така нестабільність може істотно вплинути на аграріїв, а відповідно, й на всю економіку України.

Тільки за перші тижні травня на продаж пішло понад 690 тис. тон кукурудзи, а всього за цей маркетингових рік – майже 20 млн тон. Масштаби експорту кукурудзи показує порівняння з минулим періодом, коли було продано на 40% більше кукурудзи, ніж зараз.

Враховуючи такі об’єми й важливість кукурудзи для українського агросектора, можна зрозуміти, що щонайменші коливання в ціні призводять до величезних наслідків. На даний момент ціна на кукурудзу почала нестримно падати, досягнувши свого історичного піку. Зараз вартість кукурудзи в портах складає близько 8550–8600 грн за тону, хоча ще тиждень тому вона була на 500–600 грн/тон більше. Наслідуючи приклад експортерів, переробні компанії також знизили ціну на кукурудзу, встановивши її на рівні 8200–8300 грн/тон.

Посилити ситуацію здатні й тенденції на зовнішньому ринку. Зараз головним імпортером української кукурудзи є Китай. Раніше провідні позиції займали країни ЄС, проте цього сезону попит з їх боку помітно знизився. Це обумовлено прогнозами аналітиків, що стверджують, що майбутній врожай цього року битиме всі рекорди. Такі висновки не безпідставні, адже погода цієї весни в Європі вкрай прихильна до посівів кукурудзи й інших культур. Окрім цього, влада Європейського Союзу ввела обмеження на імпорт зернових, що також негативно позначається на наших з ними ринкових стосунках. Паралельно з цим в інших країнах спостерігається досить великий попит на кукурудзу, тому аналітики вважають, що нинішня ситуація з експортом цієї культури за кордон може стати стимулом до укладення нових договорів і формування ділових зв’язків з абсолютно новими країнами-імпортерами.

У свою чергу нові партнерські стосунки на світовому ринку можуть в тривалій перспективі позитивно вплинути на об’єми посівів не лише кукурудзи, але й інших цінних зернових культур. Нагадаємо, що на даний момент Україна майже закінчила процес посівної. За даними сервісу «Посівна онлайн», посіяно майже 50% запланованих площ кукурудзи, а саме – 201 тис. га.