100 млн тонн зернових — Україна б’є рекорди

01.10.2021

За даними Міністерства аграрної політики і продовольства, 2021 рік стане рекордним для збору врожаю зерна. Запаси зерна покривають попит на внутрішньому ринку й дозволяють відправляти рекордні об’єми зернових на експорт. Чи вплине така ситуація на ціноутворення, розберемо далі.

Микола Кульбіда, голова Укргідрометцентру, стверджує, що в 2021 українські аграрії зберуть більше зерна, ніж за всю історію існування країни, починаючи з часів Київської Русі. Економіст Олег Нів’євський згоден з цим і заявляє про те, що за 30 років незалежності Україна не збирала такої кількості зерна. Він вважає, що завдяки інноваційним агротехнологіям врожай зернових тільки збільшуватиметься.

За прогнозами Міністерства, на кінець вересня обсяг врожаю зернових і зернобобових складе 75,8 млн тонн, а експорт — 56 млн тонн. Проте експерти ринку зерна роблять оптимістичніший прогноз: врожай перевищить відмітку в 100 млн тонн, а експорт — 70,1 млн тонн.

На кінець вересня пшениці зібрано на 26% більше, ніж минулого року. Ячменю зібрані 10,2 млн тонн, а рапсу 2,9 млн тонн. Збір кукурудзи в самому розпалі, але експерти вже говорять про врожай в 39 млн тонн. Ця кількість перевищила навіть найпозитивніші прогнози.

Варто відмітити, що експорт зернових збільшився на 12,74% в порівнянні з 2020 роком. Понад усе експортовано пшениці та ячменю. Жита відправили 28,7 тисяч тонн, що в 17 разів більше, ніж минулого року.

Ще десять років тому Україна збирала лише 40 млн тонн зернових, а в 2021 аграрії перевищили цю відмітку в 2,5 рази. Це може привести Україну в ТОП-3 світових експортерів зерна.

Проте експерти ринку стверджують, що навіть збільшення запасів зерна не вплине на зниження цін. Українська пшениця постійно дорожчає: в серпні тонна пшениці коштувала 8100 грн, а в середині вересня вже 8450 грн. Вартість кукурудзи також збільшилася на 50 грн. Зараз зернові закуповують досить активно, тому падати ціни точно не будуть.

Українським споживачам не варто чекати зниження вартості борошна або хліба. Ціни формуються не лише на внутрішньому ринку, але й залежно від зовнішніх чинників: росте ціна на експорт, збільшується й вартість зерна на території України. Також великий врожай змушує виробників вирішувати питання зберігання, переробки зерна та зміни політики ціноутворення. Додамо до цього інфляцію, й можна з повною упевненістю говорити про подальше подорожчання.