Ярова пшениця: особливості, сорти та їх застосування

06.04.2021

Пшениця – одна з найпопулярніших і затребуваних сільськогосподарських культур. Вона використовується в найрізноманітніших сферах життя й цінується вкрай високо.

Серед безлічі різновидів пшениці існує особлива класифікація, що розділяє культуру на ярову і озиму. Кожен з цих різновидів має свої відмінні риси.

Особливості ярової пшениці

Головна відмінність ярової пшениці від озимої – період посіву. Озима висівається в кінці літа або на початку осені, тоді як ярова – тільки навесні. За літній період трав’яниста рослина проходить весь цикл розвитку.

У сільському господарстві найважливіший чинник – це обсяг урожаю. В цьому плані вирощування ярової пшениці вкрай вигідне, адже ця культура не піддається згубному впливу морозів, завдяки чому дає максимальний об’єм урожаю.

Окрім показників врожайності, ярова пшениця відрізняється якіснішим складом зерна. Рослинні протеїни становлять близько 20% складу зерен ярової пшениці. Цей показник росте залежно від посушливості регіону, в якому вирощують цю культуру (чим засушливіша територія, тим більший відсоток білку спостерігається).

Ярова пшениця має безліч переваг. Ось найголовніші з них:

  • здатність до самозапилення;
  • стійкість до короткочасних заморозків і перепадів температури;
  • хороша переносимість посухи.

Вирощування ярової пшениці передбачає й деякі складнощі. Наприклад, культура дуже чуйна до кислотності ґрунту, легко піддається псуванню шкідниками й погано переносить нестачу вологи, тому в посушливих регіонах росте погано.

Сорти ярової пшениці

Усі сорти ярової пшениці діляться на тверді та м’які. Особливо цінуються тверді, хоча вони й дають менший врожай, а також вимогливіші до умов вирощування. М’які сорти ярової пшениці більш стійкі до зовнішніх чинників, але мають у своєму складі меншу кількість білку. Вони також використовуються в харчовій промисловості, але їх цінність дещо нижча, ніж у твердих сортів.

Найпоширеніші сорти твердої пшениці – це «Харківська 39», «Нащадок» і «Безенчукська степова». «Харківська 39» використовується для виробництва найякіснішого борошна, адже таке зерно відрізняється своєю скловидною. «Нащадок» вимогливий до рівня вологи, але має високий показник врожайності. Пшениця сорту «Безенчукська степова» стійкіша до посух, але має середню стійкість до вилягання.

Серед м’яких сортів ярової пшениці можна виділити «Іргину», «Приокський» і «Ладу». Сорт «Іргина» дає високий рівень раннього урожаю, він досить стійкий до вилягання. «Приокський» сорт ярової пшениці – це культура, яка дає ранній і не менш багатий урожай, зате чутливіша до захворювань бактерійного характеру. Сорт «Лада» — високоврожайний, але погано переносить тривалу дощову погоду і схильний до вилягання.

Використання ярової пшениці

Ярова пшениця заслужила особливу популярність в харчовій промисловості й особливо в кондитерській справі. Для виготовлення хліба і макаронних виробів вищої якості найчастіше використовуються саме тверді сорти культури. Хлібобулочні вироби, торти й інші кондитерські продукти виготовляються з борошна м’яких сортів. Лише іноді до нього домішують борошно з твердих сортів.

Широке застосування борошна з ярової пшениці зумовлене її якісним складом. Високий рівень клейковини й протеїнів забезпечує необхідну в’язкість тіста й пишноту готових виробів, що забезпечує відмінні смакові показники хлібобулочних виробів й їх високу харчову цінність!