Який очікується урожай зернових 2020/2021

30.03.2021

Зима 2021 року була сприятливою для зернових, тому аналітики прогнозують хороший урожай. У більшості областей випало достатньо снігу, щоб посіви не замерзли, і з початком відлиги земля отримала необхідну вологу для нормального розвитку рослин.

Переважна кількість аналітиків упевнені, що урожай зернових цього року стане рекордним. За даними Мінекономіки України, загальний об’єм зернових в 2021 році підвищитися до рівня 75 млн тон. Це рекордний показник 2019 року. Об’єм олійних культур може перевищити 19 млн тон.

Варто відмітити, що під зернові та олійні культури виділили більше площі, ніж минулого року – на 0,3 млн га, що разом склало 24,2 млн га. Площа посівів кукурудзи склала 5,3 млн га, а пшениці збільшилася на 0,4 млн га до 6,9 млн га. Для соняшнику виділили 6,1 млн га, а для ячменю – 2,5. Площа посівів сої не змінилася з минулого року – так і залишилося 1,3 млн га, а ось площа землі під рапс зменшилася на 0,1 млн га, до 1,0 млн га.

Стосовно прогнозованого урожаю кукурудзи, то в 2021-му її обсяг збільшився на 2,9 млн тон – до 33,2 млн. Також збільшилися об’єми пшениці (29,5 млн тон), соняшнику (13,5 млн тон) і ячменю (9,2 млн тон). Урожай сої очікується на рівні 3,1 млн тон, а рапсу на рівні минулого року – 2,6 млн тон.

Мінекономіки оголосило, що загальна пропозиція українського зерна складе 70,2 млн тон в 2020/2021 році. У 66 млн тон оцінюється загальне споживання.

Світовий урожай зерна – на якому місці знаходиться Україна

Аналітики провели оцінку виробництва, запасів і попиту зернових цього року. Прогнозується рекордне виробництво зерна не лише в Україні, але і у світі – на рівні 2 287 млн тон. Об’єми виростуть на 62 млн тон (3%) в сезоні 2021/2022.

Світові запаси зерна залишаться приблизно на тому ж рівні – 609 млн тон, проте загальне споживання збільшиться на 54 млн тон порівняно з поточним сезоном. На це вплине збільшення використання харчових продуктів, кормів і промислового споживання. Прогнозується зменшення постачань пшениці і ячменю, тому світова торгівля скоротиться на 6 млн тон на рік і складе 410 млн тон.

Об’єми пшениці знову підвищаться: в 2020/2021 році очікується загальний об’єм 766,5 млн тон, а вже в наступному сезоні – 790 млн тон. В той же час вчені змінили свій прогноз стосовно експорту пшениці в меншу сторону – очікується зниження на 6 млн тон.

Згідно світової статистики, Україна знаходиться на п’ятому місці по виробництву пшениці після країн ЄС, Росії, США і Канади. Та ж картина і у випадку з експортом: наша країна також займає п’яте місце, тільки послідовність країн-експортерів трохи змінилася: Росія, ЄС, США і Канада. Україна збільшила експорт пшениці на 1,5 млн тон, по експорту ячменю ми займаємо друге місце, а по кукурудзі – четверте.

Зміна цін на пшеницю

Цього місяця українських аграріїв чекав неприємний сюрприз – ціни на пшеницю значно впали, тоді як вартість інших зернових не змінилася. Це пояснюється великими запасами пшениці на світовому ринку. Кінцеві залишки пшениці прогнозуються на рівні 301,2 млн тон. Отже, імпортери сформували достатні запаси зерна і не так активно скуповують нові постачання.

Ще одна причина – сприятливі погодні умови. Велика частина посівів збереглася завдяки сніговому покриву та волозі – на відміну від попереднього сезону. Тому, щоб зберегти конкурентоспроможність на світовому ринку, виробники вимушені знижувати ціни.

В будь-якому разі, Україна не втрачає своїх позицій на світовому ринку, про що говорить статистика виробництва і експорту зерна. Проте щоб залишатися конкурентоздатним, слід моніторити ситуацію на ринку й швидко адаптуватися до нових умов.