Як зменшити втрати врожаю соняшника

17.08.2021

Соняшник – одна з найбільш популярних сільськогосподарських культур, проте отримати хороший урожай буває не так-то й просто. Як же досягти гарних результатів, як не допустити втрати врожаю й отримати довгожданий прибуток?

Відразу варто обмовитися, що зібрати будь-яку технічну культуру без осипання частини насіння на землю практично неможливо. Ні вручну, ні за допомогою прибиральної техніки, й це нормальна ситуація: дозрілий врожай самою природою запрограмований на осипання.

Ключовим моментом тут є досягнення балансу між оптимальною (найчастіше повільною) швидкістю роботи комбайна та відсотком прийнятних втрат. Якщо усереднювати, то 3-5% буде відмінним, комерційно прийнятним результатом. Це означає, що на гектар на одній тонні врожаю буде втрачено близько 50 кг насіння.

Але почнемо по порядку.

Правило №1: точно в строк

Часто на об’єм зібраного врожаю впливають переджнивні втрати. Тобто насіння соняшника виявляється втраченим ще до самого збору. На ситуацію можуть впливати птахи, що поїдають стигле насіння, або сильні вітри, що призводять до тертя та ударів голів соняшника один об одного й висипання насіння на землю, а також негода, що не дає почати збір врожаю й призводить до осипання насіння. А в деяких випадках – бажання фермерів заощадити на сушці й затягування зі збиранням врожаю.

Між тим переджнивних втрат можна уникнути або як мінімум скоротити їх, якщо не чекати, поки насіння стане занадто сухим. Збирати його треба при вологості 14-15%, а потім сушити.

Правило №2: правильно налагоджений комбайн

Тут все просто: чим швидше рухається прибиральна техніка, тим вищі втрати врожаю – вони можуть доходити до 25-30%, а тому перед прибиранням необхідно оцінити стан соняшника та підібрати правильну швидкість руху техніки.

Якщо соняшник сухий, і насіння висипається вже при середній силі удару, швидкість проходження комбайна необхідно знизити. Оцініть кількість насіння, що залишається за комбайном, для визначення оптимальної швидкості. Близько ста насінин на квадратний метр еквівалентні приблизно 100 кілограм на гектар.

Правило №3: незмішуваність сортів

Найбільше насіння соняшника втрачається при неоднорідному врожаї, коли на одному полі ростуть відразу декілька сортів. Час їх прибирання може бути різним, а усереднений варіант тут не дуже добре підходить.

Крім того, втрати врожаю соняшника можуть траплятися і з вини комбайнера або водія вантажівки, що йде за комбайном. Так, насіння і голови можна втратити при жнивах, коли вони не потрапляють у машину (тут велике значення мають навички водія комбайна).

Оскільки головна мета при прибиранні соняшника – це збір голів з якомога меншим відсотком попадання в бункер стебел і уникнення роздроблення насіння, то важливу роль тут грає тип використовуваної жниварки та висота її розташування, щоб вона могла захоплювати лише голови й не ушкоджувати їх. В ідеалі голівка взагалі не повинна розламуватися на частини. Більшість типів жаток при правильному налаштуванні добре справлятимуться зі збором соняшника.

Ну і, само собою, правильно має бути налагоджений барабан, підбарабан та сито – це також може скоротити втрати насіння. Інакше ефективність вимолочування насіння з голів може впасти, й не до кінця вибиті голови будуть викидатися як сміття.

І ще один момент – швидкість польоту обмолоченого насіння. Варто пам’ятати, що вони досить легкі, внаслідок чого швидкість повітряного потоку вентилятора не має бути занадто високою або, навпаки, низькою. Встановіть вентилятор так, щоб повітряний потік був достатнім – це виключить осипання насіння на землю.