Як правильно вирощувати яровий ячмінь

11.05.2021

Ячмінь – одна з найпоширеніших і затребуваних сільськогосподарських культур, що займає важливу роль в агросфері. Він використовується в тваринництві, харчовій промисловості й виступає важливим товаром для експорту, саме тому його вирощування вважається надзвичайно вигідним.

Як і у випадку з будь-якою іншою культурою, тут важливо враховувати усі особливості рослини й знати правила її вирощування – це дозволяє отримати максимально великий урожай.

Усі сорти ячменю діляться на озимину і ярину. Яровий ячмінь має менш тривалий період вегетації, тому висаджується в землю навесні. Середня врожайність ярових сортів складає від 25 до 28 центнерів на гектар, але такі показники можна легко збільшити до 80 ц/га, використовуючи сучасну техніку, ефективне добриво і дотримуючись технології посіву і догляду за культурою.

Перший важливий момент – вибір попередників. Ідеальними для ячменю попередниками стають бобові культури, кукурудза, соняшник, буряк, просо та гречка. При виборі попередників варто враховувати і плановане використання ячменю. Наприклад, перед фуражними сортами краще вирощувати культури, що залишають в ґрунті багато азоту (приміром, бобові). Продовольчим сортам в ролі попередників краще підійдуть зернові культури.

Оранка ґрунту займає не менш важливу роль. Технологія нагадує оранку ярових сортів пшениці. Спочатку проводиться дискування, а після – оранка на глибині 18–22 см. Основною метою передпосівної обробки стає якісне загортання пожнивних залишків углиб ґрунту. При підготовці дуже важливо стежити за рівнем вологи й надмірно не підсушувати верхній шар обробленого ґрунту. Посів ярових сортів ячменю починається тоді, коли ґрунт досягає необхідного рівня прогрівання, зволоження й повністю готовий до посівної.  Важливо почати посівну ячменю максимально швидко, адже відтягування цього процесу багате зниженням врожайності культури. Передпосівна підготовка включає і обробку насіння. Оскільки ячмінь вражається безліччю захворювань, краще вибирати багатокомпонентні пестициди, що мають широкий спектр дії. Препарати мають бути ліцензійними, краще брати засоби світових виробників з хорошою репутацією, адже оригінальні препарати здатні збільшити врожайність ячменю на 0,48–0,8 т/га.

Після усіх підготовчих робіт починається посівна ячменю. Проводити її слід украй швидко: за 3–5 днів. Попри те, що традиційним методом завжди вважався звичайний рядний посів з шириною міжряддя в 15 см, сучасні дослідження доводять, що продуктивнішим є вузькорядний посів (міжряддя 7,5 см). Глибина посіву теж має значення: при спекотній весняній погоді насіння повинне поміщатися на 5 см в ґрунт, а при достатньому рівні вологи на 3–4 см. 

Коли насіння успішно поміщене в ґрунт, слід зайнятися добривом – яровий ячмінь добре реагує на додаткові корисні речовини. Особливо ефективною тут стає комбінація з сумісних між собою фунгіцидів і гербіцидів.

Прибирання ярового ячменю проводиться при 14–16% вологи самого насіння. Важливо не допустити перестою посіву, адже кожний день перезрілості відбирає приблизно 1% врожаю і значно знижує позитивні властивості зерна.

Після прибирання і обробки ячменю його зерно отримує широке застосування. Його використовують в харчовій промисловості і пивоварінні, готують крупи та корми для тварин.