Ми працюємо! Актуально на 28 Березня

Як ґрунтово-кліматичні умови впливають на зернові культури

22.02.2022

Ячмінь, пшениця, жито й інші зернові – рослини помірного клімату, проте у кожного з них свої вимоги до ґрунту і температури.

Існує значна різниця між озиминою й ярими зерновими, а також між сортами кожної культури. І, щоб досягти кращих результатів врожайності, треба створити комфортне середовище для дозрівання цих культур.

Вплив температури

Температура повітря й ґрунту має найбільший вплив на зростання рослин, оскільки кожен вид зернових може розвиватися тільки в певному температурному діапазоні. Мінімальна температура для більшості зернових близько 0°С, а верхня сягає +35°С.  Оптимальна температура для кукурудзи і соняшника – понад +30°С, а для пшениці, вівса та жита – від +23 до +31°С.

Одна й та сама рослина на різних стадіях розвитку по-різному реагує на температуру.  Приміром, для ростових процесів потрібна одна температура, трохи нижча, а для розвитку організму рослини – зовсім інша.

Озиме жито добре переносить низькі температури, ячмінь схилений до вимерзання, а пшениця – залежно від періоду посіву. Особливо чутливі до низьких температур ті рослини, які рано розвиваються. Швидкий або недостатній осінній розвиток знижує зимостійкість.

Для озимини важливе поступове гартування. Якщо рослина слабка або пошкоджена хворобами, швидше за все, вона загине під впливом морозів. Зернові також можуть загинути від різких температурних змін – таке спостерігається на початку зими.

Згубно для рослин і утворення крижаної кірки, коли верхній шар снігу тане, й температура опускається нижче 0°С. Під сніговим покривом зернові зігріваються й мають досить вологи, а крижана кірка не дає рослині дихати й сприяє замерзанню. Негативно впливає і морозна посуха до початку періоду вегетації.

Вплив ґрунту

Для нормального розвитку зернових потрібен постійний доступ повітря й достатня кількість вологи. Волога покращує синтез й допомагає створити потрібний для зростання рослини обмін речовин. Важливо, щоб ґрунт був насичений корисними речовинами, які сприяють розвитку рослин.

Пшениця добре росте на лесових, підзолистих й інших ґрунтах з великим вмістом гумусу. Озима пшениця дуже вимоглива до вологи, оскільки має слаборозвинену кореневу систему, не здатну утримувати вологу.

Для високого врожаю вівса важливо, щоб ґрунт був насичений вологою і корисними речовинами. В період стеблування важливо, щоб вода була в достатній кількості, інакше стебла залишаться короткими, а якість зерна знизитися. Кращий час для наливання зерна – дощова погода. Тип ґрунту значення не має.

Ячмінь вимагає хорошого повітрообміну та наявності корисних речовин. Він може рости на піщаних ґрунтах з достатньою кількістю вологи. Мало окультурені ділянки згубні для ячменю. Яровий ячмінь більш вимогливий, ніж озимий: рослина віддає перевагу сухій погоді на ранніх стадіях розвитку. Коренева система добре кріпиться в землі й бере вологу з глибоких шарів.

Найменше вимог до типу ґрунту і вологи у жита. Його можна сіяти навіть в спекотну погоду. Опади не потрібні, оскільки жито може використати зимову вологу. Рослину можна сіяти на піщаних, суглинних і мулких ґрунтах.

Кукурудза добре росте на чорноземі, супіщаних і суглинних ґрунтах. Для цієї культури важливо, щоб високі температури зберігалися якомога довше.

Соняшник варто вирощувати на підготовленій ділянці з високим вмістом вологи та хорошою аерацією. Для цієї культури підійдуть лесові та піщані ґрунти.

Підводячи підсумки, стає ясно, що для стабільного розвитку зернових важливо дотримуватися певних умов температури і вологи. Гарний врожай можна отримати в регіонах з рясними опадами, збагаченим поживними речовинами ґрунтом та без різких змін температур.