Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Які умови потрібні для вирощування пшениці, кукурудзи та сої

02.03.2021

Зернові та бобові культури вирощуються у всьому світі – в усіх мислимих і немислимих умовах: від чорнозему до піщаного ґрунту, глини і тропічних боліт. Десь ці сільськогосподарські культури ростуть краще, десь гірше, десь йдуть тільки на експорт, а десь продаються за кордон, дозволяючи країні нарощувати ВВП.

Рис, пшеницю, кукурудзу і соєві боби можна назвати чотирма основними українськими культурами. Вони найбільш популярні й продавати їх можна як на внутрішньому ринку, так і за рубіж, отримуючи непоганий прибуток. Проте у кожної з них є свої певні вимоги до посіву і вирощування. Причому йдеться не лише про сезон для кожної з культур, але й про час сівби кожного сорту кожної з таких культур.

Пшениця

Пшениця – найпопулярніша сільськогосподарська культура в Україні. Вона добре росте нашому регіоні й експортується за кордон у великих обсягах. Виділяють два її основних типи – озима і ярова. Першу засівають восени, вона встигає прорости, але, щоб дати врожай, їй необхідно пережити зиму. Сорти для весняної посадки більш теплостійкі й дозрівають у кінці літа або восени.

Саджати її можна навіть у піщані або глинисті ґрунти, проте в цьому випадку перед посадкою земля вимагає внесення добрива. При цьому пшениця досить невибаглива й непогано почуває себе навіть в умовах посушливого літа, проте під час активної вегетації вона все ж потребує вологи. В той же час тип ґрунту й міра його родючості значно впливають на врожайність – більше, ніж у випадку з іншими зерновими культурами (овес, ячмінь і жито).

Краще всього пшениця показує себе на добре удобрених колоїдних ґрунтах з глибоким орним шаром, на чорноземі, лесових посадочних і лесово-суглинних ґрунтах. Трохи гірше росте на ґрунтах алювіального походження з великим відсотком вапна, а також на ґрунтах, що формуються на лужних материнських породах.

В будь-якому разі пшеницю можна назвати основною культурою України, вирощувати яку досить просто. Обмежуючими чинниками культивування тут можуть стати хіба що занадто люті зимові морози та недолік дощів під час початку вегетації. У першому випадку частина засіяної пшениці може загинути, а в другому її розвиток може сильно затриматися, через що зрушиться і час збирання урожаю, тобто з’явиться ризик попадання дозрівання в сезон осінніх дощів.

Пшениця віддає перевагу теплій ранній весні (особливо у випадку з озимими сортами) і сухій осені.

Кукурудза

Багато в чому універсальна культура, яку вирощують і як зерно, і як овоч. Її використовують для корму в тваринництві і в харчовій промисловості. Краще за все кукурудза росте на ґрунтах, удобрених компостованим перегноєм, й потребує регулярного поливу впродовж усього вегетаційного періоду, а тому сіяти її рекомендується в добре дреновані ґрунти або використовувати спеціальну поливальну техніку.

Агрономи радять саджати кукурудзу декількома короткими рядками, а не одним довгим – так її запилення буде більш ефективним.

Соєві боби

Соя – це представник однорічних бобових, які також можна вирощувати для різних цілей і споживати як свіжий овоч, у вигляді сушених бобів або похідних продуктів. Залежно від завдань урожай збирають в різний час: так, для використання як овоча краще підходять недозрілі, ще зелені стручки, а щоб отримати сушені боби, чекають, коли стручки висохнуть і порудіють.

Сіють сою зазвичай на початку травня, щоб до осені вона встигла дати урожай. При пізнішому посіві з’являється ризик, що до терміну можуть не дозріти навіть ранньостиглі сорти. При цьому рости соя може навіть на бідних ґрунтах – головне, щоб вони були рихлі та добре дреновані. Для стимуляції зростання в якості добрива для сої застосовуються азотні добрива.