Ячмінь

18.05.2021

Ячмінь відноситися до тих зернових, які приносять здоров’ю людини величезну користь. Його зерна містять практично весь вітамінно-мінеральний комплекс, необхідний організму!

Ячмінь має велику перевагу перед іншими зерновими й використовується в самих різних областях: для приготування борошна та круп, в пивоварінні, виробництві віскі, а також для виробництва кормів для тварин.

За популярністю серед зернових культур ячмінь знаходиться на четвертому місці. По посівних площах він поступається лише пшениці, кукурудзі та рису. Різні сорти ячменю відносяться до одно- двох- і багаторічних трав. Колоски рослини одного кольору, зібрані в пучки зі складним верхівковим колосом. Зернівка часто зростається із вкривними лусочками – вони тонкі, щетинисті, а нижня квіткова лусочка має закручений остюк на верхівці. Плівки яйцевидної або довгастої форми.

Ячмінь проходить декілька фаз розвитку, які вимагають створення сприятливих умов: проростання зернівки, сходи, кущіння, вихід в трубку, колосіння, цвітіння, формування та дозрівання зерна.

Яким буває ячмінь

Всього існує близько 35 видів ячменю. Дворядний ячмінь буває ярим і озимим. Ярові використовують як «страховку», якщо треба пересіяти озимі культури. При посіві багаторічних бобових або злакових трав ячмінь застосовують як покривну культуру.

Рослина представлена 50-сантиметровим тонким прямостоячим стеблом з плоскими золотистими колосками. Ості розходяться в різні боки. Деякі колоски не мають остів. Шестирядний ячмінь відноситься до однорічних рослин. Він має ясно-жовті або бурі колоски, які відрізняються за формою, розміром і наявністю остів. Культура відмінно переносить будь-які погодні умови (посухи, люті морози) й дозволяє зібрати хороший урожай. Ячмінь росте на будь-якому ґрунті, навіть кислому, а нові види стійкіші до грибка та гнильних інфекцій. 

Різноманітність сортів ячменю дозволяє підібрати рослину, яка пристосуватися до конкретних умов і покаже хорошу продуктивність. Рослина швидко визріває: до 70–90 днів після посіву. В період дозрівання зерна варто потурбуватися про достатній рівень вологи, а також додаткове живлення. По продуктивності ячмінь перевершує пшеницю у декілька разів: з одного гектара можна зібрати понад 3,5 тон врожаю.

Виробництво і використання ячменю

Ячмінь містить вітаміни А, групи В, мікроелементи – фосфор, йод, кремнієву кислоту і калій. Зерна багаті білком і крохмалем, а також полісахаридом β-глюкану, який знижує поганий холестерин в крові. На відміну від пшениці, кукурудзи та іржі, ячмінь містить багато клітковини і невелику кількість крохмалю. Це відмінний дієтичний продукт, який очищає організм від шкідливих речовин і налагоджує травлення. Особливо корисний ячмінь для діабетиків, алергіків і людей, які хочуть схуднути.

Зерна цієї рослини використовують для виготовлення перлової та ячневої круп. Перша містить ячмінь без оболонки, а друга зроблена з подрібненого зерна. З круп готують різноманітні страви: каші, гарніри, битки. Зерна ячменю – основа для борошна, яке додають при випічці хліба. У виробництві квасу та пива ячмінь також незамінний – це один з найкращих злаків, з якого отримують солод. Ячмінь містить білок і крохмаль, тому корми, створені на основі ячменю, незамінні в тваринництві.

Ячмінь – це зернова культура, яка витримує будь-які несприятливі умови й зберігає високу продуктивність. Ця рослина легко може замінити пшеницю або овес завдяки багатому складу, а зерно ячменю використовується в найрізноманітніших областях життєдіяльності людини.