Все, що треба знати про ячмінь

20.04.2021

Ячмінь прийнято вважати кормовою культурою, адже його широко використовують на птахофабриках і фермах для годування тварин і птахів, але окрім тваринництва це зерно використовують у фармацевтичній та харчовій промисловості – наприклад, в кондитерській справі та пивоварінні.

Попит на ячмінь надзвичайно високий. Ця культура є важливим товаром для експорту. Так, цього року Україна вже експортувала понад 4 мільйонів тон цієї технічної, кормової та продовольчої культури. Її вкрай вигідно вирощувати, адже вона відрізняється стійкістю до екстремальних погодних умов (посуха, висока температура повітря і заморозки). До плюсів ячменю також відноситься висока врожайність, можливість вирощування з іншими сільськогосподарськими рослинами.  Його відрізняє короткий період дозрівання (від 70 до 90 днів) і невисока вимогливість до тепла і вологи.

Сорти ячменю

У сільському господарстві налічується понад 35 різних сортів ячменю. Усі вони розділяються на дворядні та шестирядні. Така класифікація обумовлена будовою колосків.

Ширшого застосування набули дворядні сорти, які у свою чергу розділяють на озимину і ярину. Відмінність ярини від озимих сортів полягає не лише в періоді посіву, але і в якісних характеристиках отримуваного зерна, часі вегетації та ботанічних особливостях рослини.

Найпродуктивнішими і популярнішими сортами вважаються такі:

  • Приазовський – стійкий до холоду і вилягання, не вимогливий, не хворіє на грибки й інші захворювання, один з найбільш життєстійких сортів;
  • Віконт – використовується при варенні пива, вміст білку в зерні сягає 12%. Ця культура дуже стійка до різких перепадів температури, дає високі врожаї (більше 60% з гектару), має високу стійкість до гнилизни і грибків;
  • Геліос – невибагливий сорт з високою врожайністю, особливо продуктивний при підвищеній вологості, дозріває за три місяці;
  • Мамлюк – один з найурожайніших різновидів ячменю. Використовується в харчовій промисловості, стійкий до короткочасних посух, схильний до вилягання;
  • Дункан – стійкий до гнилизни, відмінно переносить перепади температури й дає високий урожай. Невибагливий, не вимагає високих витрат при посіві;
  • Вакула – відмінно пристосовується до клімату, дає високий урожай, містить біля 8% білку, високо цінується й легко переносить погодні негаразди.

Особливості вирощування ячменю

Незважаючи на вражаючу непримхливість ячменю є ряд особливостей його вирощування, здатних значно підвищити його продуктивність. По-перше, вирощувати цю культуру на одному місці можна не більше двох-трьох років підряд, а потім міняти місце посіву. По-друге, перед посівом заздалегідь ґрунт треба обробляти у декілька етапів: боронування, прикочення і внесення добрив.

Для вирощування ячменю підійдуть будь-які ґрунти, навіть кислі. Перед посівом зерно обробляють протравою для кращої стійкості від хвороб і грибків.

Навіть при незначному потеплінні в один градус ячмінь вже починає проростати й після цього може легко пережити похолодання в 7 градусів. Чутливим він стає тільки під час цвітіння і формування колосків. Для посіву використовується тільки відбірне, високоякісне насіння – тільки воно може забезпечити хороший врожай.

Посів ярового ячменю починається дуже рано – на початку весни. Озиму культуру сіють у вересні. Дуже важливо не пропустити посів, адже тоді рослини відбиратимуть одна у одної корисні речовини, що негативно позначиться на якості й кількості врожаю.