Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Врожай соняшника може погіршати

10.08.2021

Соняшник – основна маслянична культура в агросфері нашої країни. Щорічно українські агрокомпанії й приватні підприємці виробляють близько 5,5 млн тонн соняшникової олії, 90% якої йде на експорт. Важливість соняшника в економіці України складно переоцінити, саме тому нинішня ситуація з посівами наводить на невтішні прогнози.

В останні декілька років спостерігається підвищене зараження посівів білою й сірою гнилизною, септоріазом і фомозом. Фахівці в Миколаївській області виявили небезпечну чорну плямистість на 9% посівів. Соняшники Одеської області страждають від фомопсису, а на Запоріжжі розмножується соняшникова дзига і вже охопила біля 10% полів. Ситуація посилюється й розмноженням комах: клопів, трипсів і попелиць.

Погодні умови теж залишають бажати кращого. Сильна спека впереміш зі щедрими короткочасними опадами й грозами вкрай негативно позначаються на майбутньому врожаї. Приміром, в Одеській області пару днів назад було зіпсовано поле соняшника, приблизною площею 200 га. Подія сталася через сильний град і грози, що промайнули в Арцизському районі.

Усі вищеперелічені чинники можуть означати ще менший урожай, ніж минулоріч й стрибок цін на соняшникову олію в майбутньому. Деякі аналітики провіщають зростання ціни на літр олії до показника в 100 грн. Таке підвищення очікується на осінній період, коли почнеться збір нового врожаю.

Окрім внутрішнього ринку, можуть серйозно постраждати й експортні можливості України. На даний момент імпортери чекають нового врожаю, у зв’язку з чим ціни на соняшник і його олію сильно впали, проте різке підвищення не за горами: як тільки почнеться збирання врожаю, торги на світовому ринку знову оживуть.

Падіння цін на соняшник частково обумовлене й карантинними заходами, адже в деяких країнах-імпортерах досі зберігається режим жорстких обмежень, тому влада робить усі можливі дії для скорочення переміщення громадян між населеними пунктами.

Традиційно Україна починає збір соняшника в кінці серпня – початку вересня. Цього року незважаючи на непередбачені погодні умови й явні зміни клімату сезонність сільськогосподарських робіт повинна зберегтися. У західних областях в період вегетації й цвітіння соняшник мав відмінні умови, тому в цьому регіоні очікується високий показник врожайності. Що буде на практиці, скоро дізнаємося.