Вистояти попри все: як жив аграрний сектор в умовах війни та які перспективи чекають?

2022 рік став найскладнішим в історії незалежної України. Війна не лише принесла смерть і розруху, але й торкнулася всіх напрямків життя суспільства. Справжньою економічною зброєю України був, є і залишається аграрний сектор.
Щороку Україна виробляє до 100 млн тонн зернових, будучи одним з найбільших експортерів у світі, але 24 лютого стало найбільшим викликом. Повномасштабне вторгнення зруйнувало налагоджені агропроцеси та логістику. Велика площа полів наразі замінована або непридатна до використання, через масовані бомбардування багато складів та сільгосптехніки знищено. А до деяких полів взагалі відсутній доступ. Додати до цього масову міграцію, брак фінансів, проблеми з електрикою та іншою інфраструктурою.
Як працювала галузь та аграрії, щоб у нас із вами був хліб на столі?
2022 року посівна в Україні проходила у складних умовах. Фермери зіткнулися з труднощами: де дістати насіння, робочі руки і пальне та що сіяти.
Зіграли свою роль фактори:
- забезпечення внутрішнього ринку (експорт зупинився, але йде робота з пошуку інших шляхів);
- перехід на нульову обробку землі (для зменшення витрат дизелю);
- орієнтація на культури, що потребують найменше добрив і догляду;
- обмежений час на посів (обстріли, повітряна тривога, комендантська година створюють складнощі);
- питання збереження врожаю (кукурудзу чи соняшник не можна продати сирими, тож переробні підприємства потрапляють у зону ризику).
Що з експортом
Не обійшло стороною і питання експорту, адже Україна була головним постачальником зерна для країн Азії та Африки. Велика частина експорту здійснювалася морськими шляхами.
Звісно, активні бойові дії значно ускладнили експорт. До війни в Україні працювали 13 портів (7 – в Одеській області, по 2 – у Миколаївській і Херсонській, по 1 в Запорізькій і Донецькій областях). Наразі доступ до портів окупованих областей – заблоковано. У багатьох компаній рівень експорту знизився на 90%, і якщо в 2021 р. було відправлено 6 523 тис. тонн зерна, то вже у січні-лютому 2022-го вийшло тільки 1 398 тис. тонн.
Влітку відбулася «Зернова угода», завдяки якій в серпні-грудні вдалося вивезти з портів України і доставити 15 млн тонн агропродукції 13 видів до інших країн, які потребували її. Проте через зниження врожаю до 53 млн тонн 2023 р. аграрії прогнозують експорт не більше 20 млн тонн зерна.
Але надія є! Незважаючи на війну аграрії долали складнощі, ризикували, але продовжували посівну. І незважаючи на скорочення врожаю Україна матиме хліб! Звільнення багатьох регіонів, зокрема Херсону та Херсонської області, дає надію на відновлення обсягів ягід, фруктів та овочів. Також аграрії обрали для посівної саме ті культури, що потребують менше догляду, але є важливими для харчування людини: горох, ячмінь, просо та овес. Значно збільшили посів ярої пшениці для вирощування зерна.
За цей складний період кожне невелике аграрне підприємство, приватні домашні господарства – об’єдналися. Попри небезпеку, перебої електроенергії та проблеми логістики вони допомагають воїнам на передовій, переселенцям та лікарням, відправляючи їм готову продукцію.
Також для аграріїв створюються всі умови фінансової та нефінансової підтримки, продовжує відновлюватися логістика та йде робота над відкриттям нових шляхів поставок. Працівники сектору роблять усе, щоб жоден метр поля не простоював дарма.
Тож ЗСУ б’ються за наше майбутнє на полі бою, аграрії – на полях. Україна пристосовується до нових реалій, але чекає на повернення. За рік героїчного українського спротиву не вдалося зламати нашу єдність, силу, гідність і віру в Перемогу. Ми вдячні усім, хто боронить країну, всім, хто продовжує працювати на благо нашої Батьківщини. Нам потрібні сили, щоб закінчити війну Перемогою. Жити далі та працювати для здійснення високої мети – процвітання вільної, неподільної і могутньої країни. Слава Україні!