Ми працюємо! Актуально на 29 Січня

Вирощування озимих зернових має бути правильним

18.01.2022

Вирощування озимої пшениці, вівса, ячменю та кукурудзи має свої особливості: час посіву, норма добрив і спосіб обробки землі. На врожайність впливають природно-кліматичні умови і технологія вирощування, тому для кожної кліматичної зони треба впроваджувати окрему технологію.

Глобальна зміна кліматичних умов істотно впливає на розвиток зернових. Безсніжна зима, посуха й перепади температур згубні для рослин, і, щоб отримати високий врожай, аграрії підбирають сприятливі ґрунтові умови, нові технології обробки й стійкі сорти зернових.

Терміни посіву озимини зернових

Термін сівби зернових впливає на перезимування, стійкість рослини до шкідників і хвороб. Оптимальний термін можна визначити по середньодобовій температурі. Якщо вона складає 14-15°С – час сіяти озимину. На початку оптимального терміну норму висіву знижують на 10%, а у кінці – підвищують на 10%. Так перед зимівлею рослина матиме добре розвинену кореневу систему й потрібний вміст цукрів для подальшого розвитку – 15-20%. Така технологія вирощування підвищує зимостійкість рослини й дозволяє зібрати великий врожай.

Оптимальний період для посіву – з початку вересня до середини жовтня. Він може змінюватися залежно від кліматичних умов. Так, озиму пшеницю можна сіяти до 10 жовтня, підвищуючи норму висіву на 20-30%. Крайній термін посіву ячменю – 20 жовтня. Якщо осінь була теплою й довгою, то ячмінь можна сіяти і в листопаді, і навіть в грудні. Важливо враховувати, що від посіву до припинення зростання зернових повинен залишатися проміжок в 50-55 днів.

Відхилення від цих термінів призведе до зниження врожайності. Більш ранній посів призведе до більшого недобору зерна, ніж пізній. Посів зерна раніше, ніж на 10 днів до оптимальних термінів, понизить врожайність на 10-12%. Це відбувається через переростання рослин і ушкодження шкідниками і хворобами. Пізній посів більший, ніж на 10 днів, знизить врожайність на 9-10% внаслідок недостатнього гартування й осіннього кущіння, а також утворення крижаної кірки й розвитку снігової плісняви.

Озима пшениця – це перша культура, яку треба сіяти в оптимальні терміни. Потім тритикале, жито і овес. Тривалість терміну посіву залежить від регіону й кліматичних умов, і чим різноманітніші погодні умови, тим більший період посіву зернових.

Норма висіву озимих зернових культур

Норма висіву залежить від сорту культури, сприятливих природних умов й самого ґрунту. Для озимого жита і тритикале норма складає 4-4,5, млн насіння на гектар. Якщо жито сіють на піщаному ґрунті, треба збільшити норму на 0,5-1 млн насіння. Для озимої пшениці норма складає 4-5 млн, а для ячменю 3,5-4 млн насіння на гектар.

Якщо знизити норму висіву, то врожай буде менший, а технологічні витрати збільшаться. Таке практикують, якщо перед посівом зернових на полі росли конюшина, просапні або рапс, а ґрунт насичений поживними речовинами й дає стабільний врожай. Максимально допустиме зниження – 0,5 млн насіння.

Збільшення норми веде до збільшення витрат. Таке виправдане, коли зернові сіють в пересохший ґрунт після оптимальних термінів. Збільшувати норму більше, ніж на 15% не варто, оскільки це жодним чином не вплине на врожайність. Щоб отримати високий врожай, недостатньо наслідувати оптимальні терміни. Все повинно працювати в комплексі. Важливо обрати ту технологію вирощування, яка підходить під певний ґрунт і кліматичну зону, закупити стресостійкі сорти зернових і правильно підготувати ґрунт, приміром висіяти хороші попередники: рапс або конюшину. Це дозволить підвищити врожайність і не турбуватися за розвиток рослин.