Тренди 2021: що було і чого очікувати на зерновому ринку

11.02.2021

Останні 14 днів біржових торгів стали тріумфом для агросектору. Ф’ючерси кожну торгову сесію по позиціях сої, кукурудзи і пшениці ростуть на 2-3% і не показують жодних тенденцій до зниження. Для прикладу можна сказати, що в спокійні періоди, особливо під час Коронавірусние фондового затишшя, така динаміка становила максимум 5% в місяць.

Подібна поведінка аграрних фішок може свідчити тільки про одне: проявився новий тренд, який логічно обумовлюється розумінням великими гравцями впливу тривалого негативного фактора — зміни клімату, і кон’юнктурної складової — загальносвітової економічної нестабільності через епідемію коронавируса.

Головний висновок, що напрошується при вивченні графіків ф’ючерсів по головним сільгосп культур та супутнім продуктах їх переробки: суперцикл низьких цін і негативних трендів, що почався в 2012 році, і наступний тривалий флет, закінчився. Це підтверджується стійким зростанням цін ф’ючерсних контрактів і по іншим ключовим сировинним ринкам: енергоносіях і металів. Це відзначають і аналітики Goldman Sachs

Які головні чинники глобального і стійкого біржового ап-тренда?

1. Для бухгалтерів кліматичні зміни. Особливо вони були помітні в минулому сезоні. Холодна пізня весна, посушливі літо і осінь, безсніжна зима з різкими температурними перепадами — все це добре відчули «на своїй шкурі» фермери як України, так і в Бразилії, США і Європі.

2. Поступове відновлення загальносвітових економік після пандемічного кризи 2019-2020 року. Цьому сприяє стабілізація епідеміологічної ситуації, що все збільшується кількість країн, які відмовляються від наджорстких карантинних заходів, що починається масова вакцинація, успішний масовий відбувся перехід до дистанційної роботи і т.д.

Особливо показовим у цьому випадку приклад Китаю. Піднебесна в рази збільшила свій імпорт і буквально »здуває з світових торгових полиць» весь сировинний експорт, плануючи показати зростання ВВП до 2,1%.

Можна сміливо заявляти, що КНР вкрай вдало використала глобальний локдаун. Коли інші країни закривали кордону і зупиняли виробництво, Китай успішно сформував демпінгову скупку сировини, відновив роботу національної економіки та розширив ринки збуту. Варто нагадувати звідки з’явився COVID?

3. Великий обсяг надрукованих грошей для стимулювання національних економік «проспонсорував» інфляцію на сировину. У США за 2020 рік встигли випустити 3,7 трлн незабезпечених активами доларів або 23,4% всього обсягу грошової маси в країні. Все це призвело до зростання ф’ючерсів на сельхоз контракти і збільшення загального числа ризикованих угод.

Однак слід розуміти обмеженість цього фактора впливу. Надлишок грошей був успішно майже поглинений «вибухом» цін на акції високотехнологічних компаній, ризикованих активів (приклад: біткойн та інші цифрові валюти) і золота як захисного активу для великих гравців. Не слід забувати і про політику регуляторів, таких як ФРС і Центробанки провідних країн. Вони обов’язково зреагують і почнуть «закручувати» зайву ліквідність національних валют.Для України, новий тренд зростання агропромислових контрактів в цілому є позитивним умовою. Не слід забувати, що 44% експорту і 10% ВВП формуються саме за рахунок сільгосппродукції. І навіть з урахуванням зниження загального обсягу експорту у фізичному вираженні, в тому числі з-за погодних умов і локдауна, загальна тенденція явно грає на стороні аграрнооріентірованной України.

Джерело