Соєві боби стають популярніше

05.10.2021

Соєві боби — одна з прадавніх культур, вирощувати яку почали ще тринадцять тисяч років тому. Уперше її відкрили в Китаї, де вона стала найважливішою сільськогосподарською культурою. Пізніше, в VIII столітті вона поширилася по усій Азії, була завезена в Японію, а в XVIII столітті дісталася до США — це сталося завдяки звичайному мандрівникові, що повернувся з поїздки по Китаю. Сьогодні в Сполучених Штатах вирощується понад 50% світової сої.

Починаючи з кінця XIX століття вирощувати сою стали практично скрізь. Особливо після того, як Джон Келлог і Джордж Карвер написали замітку в науковому журналі про користь бобів. Надзвичайно популярною соя вважається і сьогодні — існують десятки її сортів, що використовуються в харчовій промисловості.

Інтерес українських аграріїв до вирощування сої пояснюється хорошими можливостями її збуту як на внутрішньому ринку, так і в країни ЄС, а також ряд інших держав-споживачів — головні серед яких Єгипет і Туреччина.

Найбільше посівів соєвих бобів в Київській, Полтавській і Хмельницькій областях, а також в Житомирській і Сумській. За один тільки минулий рік аграрії зібрали понад 4,5 млн тонн врожаю. При цьому середня рентабельність вирощування сої склала 34%.

Соєві боби спрадавна були основним джерелом білку та клітковини. У них міститься магній, кальцій, залізо, рибофлавін і фолієва кислота. Вони діють як антиоксиданти, захищаючи серце від окислення й здатні запобігати утворенню тромбів.

Ростуть соєві боби стручками, кожен з яких містить їстівне насіння. Існує три типи сої: зелена, зріла та сушена — і усі вони використовуються в їжу.

Зелені соєві боби

Зелені соєві боби — одні з найбільш популярних, вони трохи солодкуваті на смак. Їх збирають передчасно, коли боби ще не дозріли й не затверділи. У рубленому та цілому виді їх часто додають в супи, овочеві рагу, блюда з рису, в тушковане м’ясо та салати без термообробки продуктів. Їх варять окремо з невеликою кількістю солі, прямо в стручках, запарюють і запікають в духовці.

Зелені боби мають ясно-зелений колір, до якого б сорту не відносилися. Їх часто заморожують — як окремо, так і в міксі з овочами. Зберігати їх так можна місяцями, розморожуючи і використовуючи “свіжі” боби в зимовий час.

Зрілі соєві боби

Зрілі соєві боби збирають, вже коли кущ починає рудіти й висихати, а самі стручки набули світло-коричневого кольору. Продаються вони як в стручках, так і без, проте для тривалого зберігання мають бути висушені.

Зрілі соєві боби можуть мати різний колір — залежно від сорту: від білого і жовтого, до світло- й темно коричневого.

Перед приготуванням їх необхідно очищати від стручків і варити або тушкувати до тих пір, поки вони не стануть м’якими. Оскільки вони вже не такі соковиті, як зелені боби, додатково до них рекомендується додавати інші інгредієнти, щоб поліпшити смак — приміром, моркву або лук.

Зрілі боби подають в якості гарніру, а також використовують як інгредієнт для приготування супів.

Сушені соєві боби

Завдяки можливості тривалого зберігання сушені соєві боби можна зустріти у будь-якому магазині або ринку. За розміром вони трохи менше зрілих бобів, оскільки не містять вологи, а тому перед приготуванням їх необхідно замочувати хоча б на декілька годин, а потім варити на повільному вогні.

Зазвичай для приготування сушених бобів вимагається три-чотири години. Потім їх використовують для приготування супів, салатів, блюд з м’яса і рису.

Соєві боби у будь-якому вигляді — зелені, зрілі чи сушені — містять безліч корисних речовин. Вони виводять з організму токсини, добре знижують рівень холестерину і всіляко пропагуються в якості здорового харчування.