Соя – біохімія, сорти та сфера використання

Прийнято вважати, що соя є однією з найактуальніших олійних та зернобобових культур – і це справді так. Вона надзвичайно багата на білок – завдяки цій властивості її часто використовують у харчовій промисловості, причому не лише як допоміжний продукт, а й як основний інгредієнт.
Найчастішим покупцем соєвих продуктів є вегетаріанці. Люди з різних причин переходять на рослинну їжу, і все частіше у суспільстві порушується тема про відмову від продуктів тваринного походження – на цю тему існує безліч дискусій.
Переваг у сої по-справжньому багато:
- високий відсоток білка;
- гарна врожайність;
- беззалишкове виробництво;
- склад багатий на вітаміни, мікро- та макроелементи.
Вирощують сою у багатьох країнах світу. Для неї підходить помірний, субтропічний та тропічний пояс. Наразі лідерами з виробництва сої вважаються США, Аргентина, Бразилія та Китай. Україна знаходиться лише на 9-му місці, однак і це значний показник.
Біохімія сої
Зріле насіння бобів сої включає досить широку палітру корисних елементів. У складі 100 г продукту 36,5 г білків, 20 г жирів та 30,2 г вуглеводів. Соя багата вітамінами та мікроелементами. Її біохімічний склад унікальний, тому використовувати її однозначно варто.
Втім, корисності сої полягають у повноцінному білку, який добре насичує організм. Також соя прискорює обмін речовин, знижує рівень холестерину та відновлює клітини нервової системи.
Але не варто забувати й про обережність: як і будь-який інший продукт, соя підходить не всім. Навіть абсолютно здоровій людині не рекомендується споживати більше 150-200 г сої на день.
Сорти сої
Як і у випадку з іншими культурами, виділяють ранні та пізні сорти сої. Завдяки адаптації цієї культури до різних ґрунтів та клімату, виробники можуть отримати добрий урожай.
- Швидкостиглі сорти: Діона, Ідеал (81–85 днів); Фаетон, Монарх (95–105 днів). Врожайність 3,9-4,5 т/га.
- Середньостиглі сорти: Софія, Аратта (105-115 днів); Дана, Святогір (120-125 днів). Врожайність 4,2-5,5 т/га.
Щоб досягти високої врожайності (наприклад, 3,5-4,0 тонн з гектара), не можна відхилятися від технології вирощування. Навіть досвідченим агрономам не завжди вдається досягти таких показників, адже нестача вологи у період вегетації може все зіпсувати.
Обов’язковою умовою для формування бобів є тепло та волога. Саме у цей період вирішується доля врожаю – наскільки якісним він буде. А ось після зав’язування бобів кількість опадів уже не відіграє такої ролі. Й навіть більше, надлишок вологи взагалі не бажаний, оскільки це провокує хвороби цієї культури.
Де використовують сою
Це найпопулярніша сировина для різних продуктів харчування, кормів для тварин і технічних продуктів споживання.
Широкий спектр використання сої саме у харчовій промисловості. Нею можна замінити молоко та усі продукти, що з нього виробляються, виготовити сир та олію. Більше того, олія із сої займає не менше 30% світового ринку рослинних олій, що робить цю культуру по-справжньому важливою та універсальною!
З сої виробляють борошно – воно стає чудовим джерелом білка. Не менш популярним є соєвий шрот – його застосовують на виробництвах з виготовлення м’ясних та молочних виробів. І вже як тут не згадати соєве м’ясо – його виробляють із знежиреного соєвого борошна, яке проходить кілька етапів обробки. В результаті і на вигляд, і на смак воно нагадує звичайне м’ясо. Також досить відома соєва паста (місо-паста або твенджан) та соєвий соус.
Люди, які вважають за краще не вживати продуктів тваринного походження, завдяки сої мають великий вибір продуктів та страв! З неї роблять котлети, відбивні й навіть вегетаріанські сосиски!
Найчастіше побачити сою можна і на упаковках кормів для тварин. Нерідко соєву макуху використовують як самостійний корм. Ну і, звичайно, технічний продукт – біодизель. Так як соя має величезну кількість жирів, боби цієї рослини використовуються як одне з джерел палива.