Соняшник стає все більш популярним

28.09.2021

Вирощування соняшника з кожним разом лише нарощує оберти — на його частку доводиться близько 12% рослинних олій. За даними аналітиків, в цьому маркетинговому році загальний обсяг врожаю насіння соняшника складе не менше 55 млн тонн.

Сьогодні соняшник можна назвати третьою за значимістю олійною культурою в світі — він поступається лише сої та рапсу, а найбільше його вирощують в Україні, Аргентині, Росії й деяких країнах Європейського Союзу. При цьому близько 35-40% світового об’єму насіння соняшника й біля 30% виготовлення олії доводиться саме на нашу країну.

Застосовують насіння соняшника для найрізноманітніших цілей — їх споживають просто так — в сирому і смаженому вигляді, із подрібненого насіння виготовляють рослинну олію й застосовують її в харчовій промисловості, роблять халву, козинаки, пасту й інші продукти. Крім того, насіння соняшника використовує як корм для птахів і свійських тварин.

І хоча в порівнянні з іншими олійними культурами вирощування соняшника для подальшого технологічного виробництва з його насіння кондитерських виробів вважається складнішим процесом, проте знайти йому заміну неможливо, особливе якщо говорити про смак. До того ж з’являється безліч сортів і їх гібридів з потрібними характеристиками — розмір насіння або відсоток жирів в її складі.

Одна з причин популярності соняшника полягає в якості й користі його насіння і продуктів, які з них виготовляються. Особливо це відноситься до соняшникової олії — як найбільш популярного продукту цієї олійної культури. Невисока вартість в порівнянні з іншими рослинними оліями (наприклад, оливковим) і користь її вживання привела до того, що використати її починає все більша кількість виробників продуктів харчування. На хвилі турботи про здоров’я цей крок цілком з’ясовний і логічний.

Попит на соняшник призвів до того, що з’явилося безліч гібридів, чий склад кардинально відрізняється від складу звичайного олійного насіння соняшника. Так, якщо звичайні сорти містять близько 60-65% лінолевої кислоти і біля 20% олеїнової кислоти, то в нових сортах селекціонери добилися зовсім іншого співвідношення: олеїнової кислоти в них може бути від 70 до 90%. Завдяки цьому термін придатності продуктів, які містять соняшникову олію, значно зростає, а самі вони стають набагато корисніші.

Соняшникова олія містить вітаміни групи А та Е, лінолеву кислоту та мононасичені жири, що дозволяють контролювати рівень холестерину. Це відмінна заміна шкідливим трансжирам, і завдяки нейтральному смаку вона стає універсальною й застосовується як для приготування солоних блюд, так і для приготування десертів.

Оскільки високоолеїнова соняшникова олія може витримувати високі температури й бере участь у стабілізації харчових продуктів, це позначається на комерційній вигоді, що знову ж таки підвищує популярність цього продукту.

По-друге, у зв’язку із зростанням захворювань глютеновою хворобою багатьом виробникам доводиться скорочувати виробництво через падіння попиту, проте заміна глютеновмісних продуктів соняшниковим борошном дозволяє вирішити цю проблему. Також у багатьох випадках алергенна арахісова олія замінюється соняшниковою.

Є у соняшника й ще один спосіб використання, проте цього разу не в харчовій промисловості. Після вичавки лушпиння не треба утилізувати — його формують у брикети або циліндри, які можна використовувати в котельному опалюванні приміщень.