Ми працюємо! Актуально на 29 Березня

Скільки існує сортів кукурудзи й як вони використовуються

21.09.2021

Усього налічується близько 60 різних видів кукурудзи – усі вони входять у вісім основних категорій: п’ять культурних і три дикорослі підвиди. Існує припущення, що кукурудза – це найдревніша хлібна рослина, а поширилася вона по всьому світу з Мексики, де здавна, ще як мінімум з 3600 року до нашої ери, культивувалася місцевими племенами майя і ацтеків для застосування в їжу.

Також кукурудзу підрозділяють на 9 ботанічних груп – вони розрізняються по будові та морфології зерна. Так, існує крем’яниста кукурудза, зубовидна, напівзубовидна, попкорн (така, що лопається), цукрова, крохмалиста, або борошниста, крохмалисто-цукрова, воскоподібна та плівчаста. Усі ці сорти значно відрізняються один від одного по відсотку наявності у складі крохмалю, мають різний розмір, колір і смакові характеристики.

Два найбільш популярних види, вживаних в їжу, це борошниста та попкорн, проте вважається, що у обох цих сортів був один предок, тобто вони пов’язані загальним походженням. Такі сорти мають м’яку вологу серцевину, здатну лопатися при нагріванні. При цьому зерна попкорн-сортів трохи менше, ніж у інших сортів кукурудзи, й за формою бувають рисовими (довгастими) або перлинними (округлими).

Солодка кукурудза поширилася по всьому світу – в молодому виді її вживають сирою, готуючи з її допомогою овочеві салати, у вареному виді, печуть її на грилі, консервують або заморожують. Цей сорт містить біля 10% цукру – і після збору врожаю він швидко перетворюється на крохмаль. За оцінками культурологів, цей вид кукурудзи вирощують ще з середини 1700-х років.

Далі по популярності йдуть вже кормові сорти – особливо крем’яниста, яку також часто називають індійською. Вона буває різних кольорів – від білої до червоної. Внаслідок того, що її насіння має товщу зовнішню оболонку, що покриває невеликий крохмалистий центр, то у більшості випадків вона йде або на корм для худоби, або перемелюється на борошно (в цьому випадку використовуються переважно світлі сорти).

Зубовидна кукурудза (її часто називають польовою) також використовується для виробництва кормів для худоби і перемелюється на борошно, проте цей сорт не менш часто вирощують для виробництва кукурудзяної олії та кукурудзяного сиропу. Крім того, останнім часом зубовидні сорти кукурудзи стали відмінним джерелом біопалива, дозволяючи впроваджувати програми для очищення довкілля.

Борошнисті сорти кукурудзи мають найбільший відсоток крохмалю у своєму складі й відрізняються максимально тонкою зовнішньою оболонкою. Власне, завдяки цьому сорт і дістав свою назву – таку кукурудзу зазвичай вирощують для виробництва борошна. Найчастіше її застосовують в кулінарії, для приготування випічки.

На відміну від пшениці, кукурудзяні зерна легко подрібнюються і перемелюються, що робить їх ідеальним джерелом борошна. Крім того, ці сорти відмінно зберігаються – як в качанах, так і в зернах, стаючи незамінним джерелом харчування в зимові місяці.

Про який би сорт кукурудзи не заходила мова, усі вони добре ростуть в спекотному кліматі. В той же час під час вегетаційного періоду кукурудза вимагає великої кількості вологи – тільки в цьому випадку можна чекати на по-справжньому гарний врожай.

У давні, ще доколумбові часи американські індійці сильно залежали від кукурудзи. Це був саме той вид хліба, який складав велику частину їх щоденного раціону. Ну і, звичайно ж, подрібнену кукурудзу ферментували й робили з неї різні види алкогольних напоїв, що нагадують сучасне пиво.