Що з озиминою в 2021 році

23.03.2021

Зимовий період – це один найважливіших сезонів для озимих культур. Те, яким буде цей період, впливає на збереження і розвиток рослин під час весняної вегетації.

Останніми роками аграрії страждають від складних погодних умов: значне зниження температури повітря, вітри, морози і недолік снігового покриву. Окрім цього, мінлива погода створює крижану кірочку на полях, внаслідок чого рослини ушкоджуються або гинуть. Як же вплинув зимовий сезон на стан озимини?

Зима цього року була досить сприятливою – кількість втраченого посіву не перевищує норму в +3–7°С. Температура ґрунту на глибині залягання озимої пшениці, жита, ячменю і рапсу не перевищила +8,5°С. В той час, як критична температура вимерзання жита складає +15°С, пшениці +11–13°С, а ячменю і рапсу – в районі +9-12°С.

Після холодів в другій половині січня сталося істотне підвищення температури повітря. Середня температура була в межах +1,9–5,5°С, а максимальна – вже +8,5°С. В той же час ґрунт прогрівся до +8,7–10,3°С. Кількість опадів перевищила багаторічну норму в три рази і склала 35,3 мм.

За даними Гідрометцентру, зміна погодних умов, формування і танення снігового покриву значно поповнили запаси вологи. У метровому шарі ґрунту вологозапаси варіювалися від 122 до 180 мм, а в Сумському і Чернігівському регіоні – 190–270 мм. Продуктивна волога на півдні країни знаходилася в діапазоні 94–117 мм.

Завдяки потеплінню відтавання верхнього шару землі досягло 6 см. Відносна вологість повітря склала 85–90%. Така ситуація поліпшила процеси життєдіяльності рослин: змінився колір і відбулося відростання листків.

У лютому спостерігалося збільшення снігового покриву: від 1–12 см в степовій зоні до 25–35 в західних областях. В результаті похолодання промерзання ґрунту склало 11–24 см, але це не зашкодило озимині. Продуктивна волога в лютому склала 145–165 мм, а на півдні країни 90–120 мм.

Недавній аналіз стану посівів озимини показав, що пшениця, ячмінь і рапс втратили деяку частину надземної маси, але зберегли життєздатність. Більшою мірою це стосується ячменю і окремих сортів пшениці – рослини втратили приблизно половину вегетативної частини. Стосовно рапсу, спостерігалося тільки незначне ушкодження листової частини. Це не завдало великої шкоди, оскільки листовий апарат швидко відновлюється за допомогою підкормки.

У Гідрометцентрі оголосили, що в декількох регіонах почалися ростові процеси рослин – відмічають окремі поля Херсонської, Кіровоградської, Черкаської і Дніпропетровської областей.

Який урожай озимини варто чекати в 2021 році

Аналітики стверджують, що урожай цього року буде багатим. Великі об’єми опадів, запаси вологи і відсутність промерзання ґрунту позитивно вплинуло на стан озимини, тому урожай буде хорошим.

Попри те, що озимину сіяли в досить суху землю, щедрі опади дозволять зберегти потрібну кількість вологи, а вегетація пройде в сприятливих умовах. Надалі доля озимини вже залежить від температури і кількості опадів навесні і влітку.

Структура посівів цього сезону стане зрозумілою тільки у кінці весни, коли закінчиться посадка сої і кукурудзи. Прогнозується, що збір зернових не перевищить 67 млн тон, що на 1,6 млн тон більше, ніж у попередньому сезоні.

Варто відмітити, що в 2020 році посівні площі озимини склали 8,07 млн га. Під озиму пшеницю відвели 6,1 млн га, під ячмінь 954,7 тис. га, під жито 125,2 тис. га, а під рапс – 881,1 тис. га. Це на 9,3% менше, ніж у минулому сезоні, проте сприятливі погодні умови дозволяють сподівається на багатий урожай.